Daňové riaditeľstvo
sa pokúsi pohľadávky od obvineného podnikateľa vymáhať.
BRATISLAVA. Špeciálna prokuratúra nemôže siahnuť na rozsiahle majetky podnikateľa Mikuláša Varehu, ktorý podľa obvinenia obral štát na daniach o takmer 29 miliónov eur.
Zaistiť Varehov majetok navrhlo Daňové riaditeľstvo, ktoré si nárokuje náhradu spôsobenej škody. Prokurátor však návrh zamietol.
Keďže podnikateľ dlhuje štátu, orgány činné v trestnom konaní v uplynulých dňoch možnosť zaistiť jeho majetok skúmali, aj pre prípad, že by ho súd neskôr potrestal prepadnutím majetku. Záver je taký, že platná legislatíva to neumožňuje.
Skúmali možnosti
„Analýzou ustanovení trestného zákona a Trestného poriadku bolo zistené, že pre nesplnenie zákonných náležitostí nebolo možné zaistiť nárok poškodeného,“ povedal hovorca prokuratúry Vladimír Ferko.
Definícia trestného činu krátenia dane a poistného neobsahuje pojem škoda – teda ujma na majetku alebo jeho reálny úbytok.
„Súdna prax a platná judikatúra sa ustálili, že nárok štátu na zaplatenie dane nie je nárokom na náhradu škody spôsobenej daňovými trestnými činmi,“ hovorí Ferko.
V snahe obmedziť Varehovi právo nakladať s majetkom tak podľa pokuratúry možno postupovať len v inom ako trestnom konaní. Napríklad exekúciou.
Daňový úrad koná
Aj Daňové riaditeľstvo včera pripustilo, že súd nemôže pri tomto trestnom čine zaviazať obvineného, aby škodu nahradil.
„Z uvedeného dôvodu nie je možné, aby prokurátor zaistil majetok obvineného,“ povedala hovorkyňa riaditeľstva Gabriela Dianová. Úrad bude podľa nej štandardne vymáhať pohľadávky voči obchodným spoločnostiam, v ktorých má Vareha majetkovú účasť. Nakoľko bude postup efektívny, je otázne.
Vareha, ktorý mal v minulosti kontakty s kanceláriou prezidenta, je vo vyšetrovacej väzbe, čo mu však nebráni vykonávať právne úkony.
Podľa obvinenia za uplynulé štyri roky získal od štátu takmer miliardu korún tak, že si uplatňoval fiktívne odpočty DPH.
Prípad Fruni
Trest prepadnutia majetku v prospech štátu vo veľkých kauzách na Slovensku nie je bežnou praxou. Súdy tak rozhodli v prípade bývalého šéfa nebankových subjektov BMG a Horizont Vladimíra Fruniho. Po vynesení rozsudku najskôr nebolo jasné, kto má majetok zablokovať, neskôr bol problém ho speňažiť.
Najviditeľnejším výsledkom bol vznik detského domova vo Fruniho vile v Košiciach. Vložené miliardy však dlžníci späť nedostali.
Varehovo impérium
Zoo s pštrosmi
Za obcou Veľaty postavil najskôr minizoo, kde sú dnes len pštrosy. Neskôr o čosi ďalej ohradil starý jabloňový sad a každých 30 metrov dal pozorovacie veže. Plánoval tam doviezť aj slona a medveďa.
Veľké vrakovisko
V areáli stavebnej firmy na okraji Čerhova naukladal desiatky starých áut a poľnohospodárskych mechanizmov. Ľudia v dedine hádali, či má ísť o originálnu zbierku, múzeum, alebo niečo iné.
Benzínka 007
V Slovenskom Novom Meste ako prvú kúpil benzínku, ktorú nazval Agent 007. Je plná áut, väčšina z nich vraj patrí práve jemu. Okolo stoja tajomné drevené búdky, výzdobu tvoria aj záhradní trpaslíci či morské panny.
Vareha beach
Pri obci Bara vybudoval umelé jazierko na rybolov a člnkovanie s mólami, drevenými búdkami a heliportom.
Odbagroval aj kus kopca a umiestnil tam drevené konštrukcie s bazénmi na vrchu a posedením.
Tokajské víno
Vo Viničkách začal obchodník s tokajským vínom budovať pivnicu, ktorá mala byť najdlhšou na svete (25 až 40 kilometrov) a chcel tam vytvoriť najväčšiu vínnu banku na svete.

Beata
Balogová
