BRATISLAVA. Väčšina starších verejných budov z čias minulého režimu má vo svojich útrobách bezpečnostný kryt. Japonská jadrová pohroma rozhýbala záujem o stav týchto zariadení aj u nás, hoci je pravdepodobnosť, že k nám dofúka rádioaktívne častice takmer nulová.
Vchádzame do suterénu Domova mládeže pri Spojenej škole chemickej na Račianskej ulici v Bratislave. Ťažké dvere, zatuchnuté matrace, sklad plynových masiek, toalety pokryté vrstvou prachu a popadanej omietky, večne živý Lenin nás pozoruje zo steny. Miesto ako stvorené pre dlhodobý pobyt.
„Buďme radi, že je kryt ešte po rokoch použiteľný,“ hovorí Jaroslav Jašík, vedúci oddelenia krízového riadenia. „Nejaký kryt je ďaleko lepší ako žiaden,“ doplnil bratislavský župan Pavol Frešo (SDKÚ), ktorý do krytu zvolal novinárov.
FOTO - SITA
Kryt pripravia do štyroch hodín
Boli sme na mieste ešte pár minúť pred skupinou. V úkryte s rozmermi 75 metrov kubických je dekontaminačný priechod, filtračné zariadenie vzduchu, núdzový východ na dvor a nádrže s vodou. Tie sú napojené na všeobecný vodovod a v prípade poplachu ich niekto musí napustiť.
Jašík tvrdí, že v prípade poplachu je kryt pripravený do štyroch hodín. Stačí len pustiť vodu do nádrží a zabezpečiť jedlo: „Je tu nejaká jedáleň, nejaké zásoby. Tie by sa priniesli sem.“ Tam však prichádzame na problém, kohútiky na cisternách sú zhrdzavené a nejde nimi otočiť. Skúša to aj správca Jašík, no bez výsledku.
Kryt pod internátom je rozdelený na dve zrkadlovo rovnaké časti. Do nich sa spolu zmestí 300 ľudí, plynových masiek je však len 60. Tie sú „pripravené na použitie“ už pekných pár rokov. Pri plnej kapacite by na každého ukrytého vyšlo pol metra plochy.
„Ak nastane poplach, každý vie, čo má robiť. Učitelia sú informovaní, ako sa správať v krízovej situácii a ako usmerniť študentov. Tí sú tiež plne informovaní prostredníctvom pravidelných účelových cvičení,“ vraví riaditeľka Spojenej školy chemickej Silvia Loffayová.
Cvičenia nemali
Dvaja zo študentov, ktorých sme sa pýtali, však žiadne cvičenie neabsolvovali. „Viem, kde je kryt. Sú tam repráky a raz sme si tam boli zastrieľať zo vzduchovky,“ povedal študent, ktorý je na internáte tretí rok. Druhý bol prekvapený, že sa v budove vôbec nejaký kryt nachádza.
Župan včera kontroloval kryt za hojnej účasti médií vraj preto, že ľudia chcú byť po udalostiach v Japonsku informovaní. Odborníci sa pritom zhodujú, že hodnoty rádioaktivity, ktoré sa dostali do Európy sú oveľa nižšie ako hodnoty, ktorým je človek bežne vystavený napríklad zo slnečného žiarenia.
FOTO - SITA

Beata
Balogová
