Je hlasovanie Radoslava Procházku so Smerom porušením koaličnej dohody?
Ak sa koaliční poslanci budú správať ako on, pokojne sa nám môže stať, že nebudú prechádzať zákony. Procházka tu vytvoril veľmi nebezpečný precedens. Môže byť dobrým právnikom, ale musí sa naučiť, že v politike sa prijímajú kompromisy. Toto pravidlo porušil už vo februári.
Povedali ste, že sa vaši poslanci už nemusia riadiť dohodami. Hrozí, že budú v najbližšom čase hlasovať inak? Napríklad pri odvodoch pre živnostníkov?
V prípade živnostníkov rokujeme. No mali sme už veľakrát také prípady, keď naši poslanci museli hlasovať inak a my sme ich museli presviedčať. Teraz si predstavte, že budem presviedčať poslanca: nemôžeš hlasovať inak, lebo je to vládny návrh. A on mi na to povie: a Procházka mohol?
Takže už ich nebudete presviedčať?
Možno sa to ani nepodarí a možno ani nebudem mať záujem. Veď takto sa nedá dlhodobo existovať. KDH vo februári hovorilo, že Procházka nič zlé neurobil a pýtali sa, prečo by ho mali potrestať. Dnes hovoria, že neporušil koaličnú zmluvu. Teraz môže urobiť to isté hociktorý poslanec – aj náš. A to je cesta do pekla.
Točí sa to stále okolo protizákona o dvojakom občianstve. Ten sa odložil na jeseň. Je vôbec šanca, že na jeseň bude spoločný návrh?
To neviem povedať. Naši partneri si musia uvedomiť, že buď budeme hoci aj so škrípaním zubov hlasovať za kompromisné a prijateľné riešenie, alebo to bude stále presilovka. Ak si to neuvedomia, tak nebude nič.
Neskončí sa to tak, že proti vašej vôli prejde návrh Igora Matoviča?
Keď to urobia s pomocou opozície, berú si na seba, že urýchlia návrat Roberta Fica. Koaličný partner totiž nemusí trpieť, že je prehlasovaný. To sa netýka len tohto zákona, ale aj iných. Predstavte si, že by sa naši poslanci zachovali tak ako časť KDH pri zvyšovaní daní z piva. Problém je, že niektorí poslanci začali žiť samostatný život.
Je Matovič ešte vládny poslanec?
Spýtajte sa jeho. No aspoň sa ospravedlnil, že za to hlasovať nechcel. Procházka neurobil ani to.

Beata
Balogová
