BRATISLAVA. Viac právomocí by mala riaditeľom škôl priniesť pripravovaná novela zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil štátny tajomník rezortu školstva Jaroslav Ivančo (SDKÚ).
„Slovenskí riaditelia zvládli prechod na vyšší stupeň autonómie, zvládli decentralizačný prechod a som presvedčený, že prichádza čas, keď im musíme dať aj väčšiu právomoc, väčšiu silu na to, aby mohli byť zodpovední za celé vedenie školy,“ konštatoval Ivančo.
Ministerstvo chce, aby riaditelia v budúcnosti priznávali pedagogickým a odborným zamestnancom časť kreditov, ktoré im zaručia kariérny postup a vyššiu výplatu. V súčasnosti má toto právo Komisia Akreditačnej rady, ktorá učiteľom prideľuje kredity za prípravu učebníc či učebných materiálov. „Proces je príliš prebyrokratizovaný, nepriniesol očakávane efekty,“ odôvodnil Ivančo. Za učebnice či vzdelávacie materiály priznáva Komisia Akreditačnej rady minimálne desať kreditov.
Odborárom sa novela nepáči
Odborári dlhodobo vyčítajú zákonu o pedagogických a odborných zamestnancoch viacero nedostatkov. Napríklad sa im nepáči, že nadobudnuté kredity platia učiteľom len sedem rokov. Rezort však posunúť túto hranicu v novele neplánuje. „Dynamika vývoja spoločnosti nám denno-denne prináša nové poznatky a sedemročná doba platnosti kreditov, doba platnosti istej inovácie, je nastavená v celku optimálne,“ uviedol Ivančo.
Školskí odborári v minulosti upozornili i na nespravodlivé rozdiely medzi platovými triedami. Učiteľom dnes za 30 kreditov pribudne k výplate šesťpercentný príplatok, za 60 kreditov získajú 12-percentný príplatok. Následne môžu absolvovať atestáciu a postúpiť do vyššej platovej triedy.
Ak si však učiteľ urobí druhú atestáciu a postúpi o triedu vyššie, ktorá sa od nižšej neodlišuje o 12 percent, platovo si pohorší. „Ak na to nájdeme zdroje, tak sa nebudeme brániť tomu, aby sme to riešili. Ale je to o sume 25 miliónov eur, ak by sme to všetko chceli vyriešiť tak, ako to vidia naši partneri,“ konštatoval Ivančo.
Skúšanie učiteľov po novom
Novela by mala umožniť aj vyššiu verejnú kontrolu programov kontinuálneho vzdelávania vrátane vzájomnej kontroly účastníkov. Rozšíriť by sa mali povinnosti garantov programov kontinuálneho vzdelávania. Rezort sľubuje aj odstránenie diskriminačných ustanovení v súvislosti s uznávaním rigoróznej alebo štátnej jazykovej skúšky pre odborných alebo pedagogických zamestnancov.
Ivančo naznačil, že novela môže priniesť i novinky v skúšaní učiteľov. „Návrh obsahuje aj základnú tézu o tom, ako by sme mohli zoptimalizovať posudzovanie kompetencií a zručností učiteľov po tom, ako po istej dobe výkonu praxe pristúpia k overeniu svojich kompetencií mimo klasického vzdelávania, ale pred skúšobnou komisiou,“ poznamenal Ivančo s tým, že časť kreditov by mohli učitelia získavať aj takýmto spôsobom.