Na spoplatnenie podľa študentov nich doplatia najmä tí, ktorí ho najviac potrebujú k získaniu lepšej pracovnej pozície či vyššiemu platu.
BRATISLAVA. Štrajkový výbor študentov (ŠVŠ) protestuje proti zavedeniu poplatkov v externej forme vysokoškolského štúdia.
"Tento krok nerieši základný problém vysokého školstva na Slovensku, ktorým je kvalita," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré TASR poskytol koordinátor výboru Karol Klobušický.
Skvalitnenie podľa neho možno dosiahnuť znížením počtu vysokých škôl a študentov, znovuzavedením pomeru, ktorým sa určí maximálny počet externých študentov k denným a prítomnosť zahraničných odborníkov v akreditačnej komisii.
Študenti poukazujú, že externé štúdium vo väčšine prípadov využívajú najmä zamestnanci, ktorí si popri práci chcú zvýšiť kvalifikáciu. Na spoplatnenie štúdia tak podľa nich doplatia najmä tí, ktorí ho najviac potrebujú k získaniu lepšej pracovnej pozície či vyššiemu platu.
"Školné v priemernej výške 800 eur ročne sa môže u mnohých zamestnancov z chudobnejších regiónov vyšplhať až do výšky dvojnásobku čistej mesačnej mzdy," upozorňuje sa vo vyhlásení.
Poslanci počas týždňa odobrili novelu zákona o vysokých školách, ktorú pripravili poslanci za KDH Pavol Abrhan, Martin Fronc a Pavol Hrušovský.
Zmenou vysokoškolského zákona sa zavádza, že všetci externisti na vysokých školách budú za štúdium od ďalšieho akademického roka platiť. Desať percent najlepších externistov bude mať nárok na prospechové štipendium tak ako ich kolegovia v dennej forme štúdia.
Novela reagovala na nález Ústavného súdu SR. Ten upozornil, že nie je možné deliť skupinu externých študentov na platiacich a neplatiacich.
V súčasnosti totiž školy ponúkajú aj bezplatné externé študijné programy. Pôvodnú legislatívu, ktorá bola prijatá v roku 2007, napadla vtedajšia opozícia (KDH, SDKÚ a SMK), ktorá podala podnet na Ústavný súd.
Vládnu novelu zákona o vysokých školách, ktorá čaká na aktuálnej 16. schôdzi parlamentu na prerokovanie v prvom čítaní, by ministerstvo po prijatí daných zmien malo stiahnuť.