Novela tlačového zákona podľa šéfa rezortu kultúry odoberie verejným činiteľom status chránených živočíchov.
BRATISLAVA. Vládna koalícia sa podľa ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) nakoniec dohodne na riešení situácie ohľadne novely zákona o štátnom občianstve.
"My túto vec určite napravíme," konštatoval v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Poukázal na to, že pokiaľ v súčasnosti nie je možné sa dohodnúť, možno by bolo lepšie počkať na to, aké opatrenia prijme maďarská strana v súvislosti s aktívnym a pasívnym volebným právom. "Potom bude ochota prijať razantnejšie opatrenia v legislatíve."
Ako v tejto súvislosti povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj, súčasný status quo reagoval na útok na suverenitu Slovenska zo strany Maďarska. Ľudia, ktorí v dôsledku minuloročnej novely zákona o štátnom občianstve prišli o slovenské občianstvo, sú podľa jeho slov obete.
"My sme vojnu nevyvolali," pripomenul. Podotkol, že v súčasnosti má 120 000 Slovákov preukaz zahraničného Maďara a nemožno sa pozerať na to, ako sa budú kradnúť občania.
Témou diskusie bola aj novela tlačového zákona, ktorá podľa šéfa rezortu kultúry odoberie verejným činiteľom status chránených živočíchov. Tá prináša napríklad zrušenie práva na odpoveď pre verejného činiteľa.
"Taký je jednoducho štandard v Európe. Politici, verejní činitelia majú znížené právo na ochranu," uviedol na margo legislatívneho rámca. Myslí si, že jeho prijatím sa napraví pokles Slovenska v rebríčku slobody tlače.
"Nie je to verejný funkcionár, ktorý je chráneným živočíchom, ale novinár," reagoval Rafaj. Je presvedčený, že neexistuje dôvod, aby sa narúšala rovnosť všetkých občanov, ktorú garantuje Ústava SR.
Tí, ktorí zastupujú občanov, by preto podľa neho mali mať rovnaké práva ako vydavatelia. "Tento zákon je privilegovaným zákonom v prospech majiteľov a vydavateľov médií," uzavrel.
Diskutujúci sa dotkli aj súčasnej situácie v Líbyi. Ako ozrejmil minister obrany Ľubomír Galko (SaS), Slovensko súhlasí so zapojením sa Severoatlantickej aliancie do úsilia širšieho spoločenstva na presadenie rezolúcie OSN v krajine.
Minister Krajcer zdôraznil, že riešenie situácie je krajné, ale nemožno sa pozerať na to, ako diktátor zabíja nevinné obete. Šéf klubu národniarov si naopak myslí, že v Líbyi, ako ani v ostatných krajinách severnej Afriky, nie je dôvod zasahovať.