Žitňanská označila vyhlásenia o nerešpektovaní nového šéfa prokurátorov za snahu odstrašiť kandidáta vládnej koalície, aby sa o post neuchádzal.
BRATISLAVA.
"Na dohode sa nič nezmenilo," povedala v diskusnej relácii televízie TA3 V politike ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ), ktorá verí, že šéf prokurátorov bude zvolený verejne.
Exminister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák opätovne kritizoval tento krok, keďže strana ho považuje za protiústavný a účelový.
"Robíte to účelovo, lebo ste slabí a nedokážete túto krajinu riadiť," povedal. Kaliňák považuje za najväčšiu chybu, aby generálny prokurátor vedel, kto za neho zahlasuje, keďže tak im bude zrejme musieť byť zaviazaný.
Kaliňák: Politizujete generálneho prokurátora
"Politizujete generálneho prokurátora," odkázal Žitňanskej. Dodal, že ak by koalícia prišla s priamou verejnou voľbou, hoci by to bolo nákladné, nebol by to taký problém, keďže by o generálnom prokurátorovi rozhodovali priamo ľudia a nie politické strany.
Ministerka odmieta tvrdenia o politizácii. Verejná voľba je podľa nej štandardná demokratická forma hlasovania.
"Je to nástroj na to, aby ľudia mohli kontrolovať poslancov, ktorých si zvolili. Je to štandardný demokratický a transparentný spôsob," zdôraznila.
Pripomenula, že spôsob voľby je vec parlamentného rokovacieho poriadku. Upozornila, že aj po zmene v ňom zostane možnosť dohodnúť sa na spôsobe voľby.
Doteraz bola primárna tajná s tým, že sa poslanci mohli dohodnúť na verejnej. Po úprave sa toto poradie iba vymení, no zostane aj možnosť pre poslancov dohodnúť sa, že voľba bude tajná.
"Nevidím tam priestor na rozpor v ústave," reagovala ministerka na tvrdenia o protiústavných zmenách presadzovaných koalíciou.
Žitňanská hovorí o snahe odstrašiť kandidáta
Kaliňák zopakoval, že Smer nebude rešpektovať verejne zvoleného generálneho prokurátora a po návrate k moci vráti stav na prokuratúre do podoby pred zmenami, ktoré zavádza súčasná koalícia.
"Lebo my nemáme záujem riadiť trestné konanie," odôvodnil Kaliňák s tým, že podľa terajších zmien koalícia takto konať bude.
Žitňanská označila vyhlásenia o nerešpektovaní nového šéfa prokurátorov za snahu odstrašiť kandidáta vládnej koalície, aby sa o post neuchádzal.
Dodala, že to, či bude generálny prokurátor zvolený tajnou alebo verejnou voľbou, nijako neovplyvní jeho pôsobenie. Zmeny podľa nej prinesú dokonca posilnenie právomocí šéfa prokurátorov.
Je presvedčená, že jeho pozícia bude posilnená aj tým, že bude zvolený iba na jedno funkčné obdobie. Takto podľa Žitňanskej nebude mať tendenciu ku koncu tohto obdobia nakláňať si niektorú z politických strán.
Kaliňák: Prokurátora by mal stíhať prezident
Disciplinárne stíhať generálneho prokurátora by mal radšej prezident, a nie minister spravodlivosti. Myslí si to Robert Kaliňák, ktorému sa nepozdáva, že zmenou zákona o prokuratúre sa aj v tejto veci posilňujú právomoci rezortu justície.
"Chceme, aby niekto disciplinárne stíhal prokurátora? Tak dajme túto moc prezidentovi. On ho menuje, tak nech ho aj disciplinárne stíha. Prečo si túto moc beriete vy ako ministerka a politický nominant? Prečo si beriete moc na seba a kumulujete ju?" obrátil na ministerku spravodlivosti.
Šéfka rezortu justície nesúhlasí s jeho obvineniami. Je presvedčená, že zmeny, ktoré zavádza, prinesú viac transparentnosti aj na prokuratúru.
"Odmietam, aby prokuratúra bola štátom v štáte," vyhlásila s tým, že považuje za dôležité, aby podliehala verejnej kontrole. Odmietla aj Kaliňákovu kritiku kreovania disciplinárnych komisií v prípade prokuratúry.
"Tak ako navrhujem vytvárať disciplinárne komisie, tak je to to isté zloženie, ktoré máme roky na disciplinárne komisie na súdoch," vysvetlila.
Obáva sa politických nominantov
Exministrovi sa nepáči ani spôsob kreovania výberových komisií. Podľa návrhu novely zákona má byť ich členom okrem zástupcov prokuratúry aj zástupca ministerstva spravodlivosti.
Tvrdí, že komisie takto budú vymenúvať predovšetkým nominantov rezortu justície, k čomu prispeje aj šéf prokurátorov, keďže bude politickým nominantom.
"Generálny prokurátor bude poslúchať ministerku, lebo bude zvolený vďaka koalícii, tak by len skúsil nevymenovať toho, koho chce ona," domnieva sa Kaliňák.
Žitňanská nesúhlasí. "To, kto bude vyberať kandidátov, bude zverejnené na internete, budete si to môcť pozrieť. Budete môcť transparentne skontrolovať, či kandidáti, ktorých navrhne ministerstvo, zodpovedajú všetkým kritériám. Keď sa vám nebudú ľudia páčiť, môžete to kritizovať a vytvárať tlak. V tom je demokratická kontrola," odpovedala Kaliňákovi ministerka. Podľa nej Smer kritizuje tieto kroky preto, že sa bojí verejnej kontroly.
Zároveň opätovne zdôraznila, že šéf prokurátorov nebude nikomu zaviazaný. Pokiaľ ide o kreovanie výberových komisií, spôsob bude taký istý ako na súdoch.
"Ale súdy a prokuratúra sú niečo iné," oponoval Kaliňák, ktorý má výhrady okrem iného aj voči tomu, že aj tu chce mať ministerstvo vplyv.
"Bez toho, aby aj zástupcovia Generálnej prokuratúry nesúhlasili s kandidátom na prokurátora, nemožno takého prokurátora vymenovať," zdôraznila Žitňanská, ktorá je presvedčená, že "je dobré, keď aj ministerstvo participuje na výberových konaniach". Obavu z toho, že rezort bude zasahovať do činnosti prokuratúry, označila za bezpredmetnú.
Kaliňák má opačný názor. Zároveň upozornil, že koalícia novelou zákona o prokuratúre obchádza Ústavu SR. Okrem toho chce legislatívnymi zmenami urobiť z nezávislej Generálnej prokuratúry SR štátne zastupiteľstvo, ktoré sa podľa jeho slov v podstate nikde, kde existuje, neosvedčilo.
Žitňanská si za svojimi zmenami stojí a domnieva sa, že Smer ich v prípade návratu k moci po voľbách nebude môcť tak ľahko zmeniť, ako tvrdí. "Tam, kde sa zavedie verejná kontrola, to sa ťažko mení," uviedla