BRATISLAVA. Niekoľko mesiacov trvajúci proces hľadania konečnej podoby novely zákona o zbraniach a strelive sa má v utorok (29.3.) zavŕšiť.
V rámci pokračovania 16. schôdze Národnej rady SR budú poslanci v tento deň o iniciatíve ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) hlasovať.
Prijatý by mal byť napokon kompromisný model, ktorý má síce podmienky držby zbraní a streliva sprísniť, no nie až do takej miery, ako si pôvodne predstavoval Lipšic.
Ak prejde pozmeňovací návrh koaličných poslancov na čele s Martinom Padom (SDKÚ), každý držiteľ strelnej zbrane sa bude musieť aspoň raz za život podrobiť vyšetreniu u klinického psychológa.
Psychotesty aj pre športovcov
Podľa návrhu sa periodickým psychotestom každých desať rokov majú podrobiť tí, ktorí majú právo nosiť zbraň, športoví strelci a spadajú sem aj SBS-kári a policajti, ktorí dnes majú civilný zbrojný preukaz s právom nosiť zbraň.
Na jeseň tohto roku by mali do tejto povinnosti spadať všetci príslušníci ozbrojených zložiek so služobnou povinnosťou nosiť zbraň.
Pozmeňovací návrh počíta aj s tým, že držitelia automatických zbraní budú musieť prvý psychotest absolvovať do 30. apríla 2012. Ostatní až po vydaní nového zbrojného preukazu, ktorých platnosť ostáva na súčasnej úrovni desiatich rokov.
Lipšic pôvodne žiadal skrátenie tejto lehoty na polovicu. Ak sa držiteľ zbrane s právom nosiť ju na pravidelný psychotest nedostaví, právo nosiť zbraň stratí, no bude ju môcť aj naďalej vlastniť.
Zmenou oproti pôvodnému Lipšicovmu návrhu je aj fakt, že polícia by napokon nemala získať možnosť vstupovať do obydlí za účelom kontroly zbrane. Koalícia teda ponechala v platnosti súčasný stav.
Novela zákona o zbraniach a strelive má tiež zaviesť možnosť slovenským predajcom ponúkať airsoftové a paintballové zbrane aj cez internet.
"Napríklad v Českej republike to funguje a nemali by sme vedome poškodzovať našich podnikateľov vo vzťahu k okolitým krajinám," vysvetlil Pado.
Prokurátor a jazyky menšín
Poslancov na pokračujúcej schôdzi čaká aj konečné rozhodnutie o novele rokovacieho poriadku, ktorá bude mať okrem iného za následok zmenu tajnej voľby generálneho prokurátora na verejnú.
Tento krok, ktorý ostro kritizuje opozícia, vyplynul z viacerých neúspešných pokusov koalície zvoliť nástupcu Dobroslava Trnku na čele Generálnej prokuratúry SR napriek vyhláseniam, že partneri majú dohodu na spoločnom kandidátovi.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) v sobotu (26.3.) povedala, že koalícia na tento post opäť navrhne Jozefa Čentéša.
Bezproblémové zrejme nebude ani rokovanie o novele zákona o používaní jazykov menšín, voči ktorej majú výhrady Obyčajní ľudia (OĽ) na čele s Igorom Matovičom (nezávislý).
Podľa neho za posunutie právnej normy do druhého čítania OĽ ešte zahlasujú, ale ak nedôjde k určitým zmenám, pri konečnom rozhodovaní novelu vicepremiéra Rudolfa Chmela (Most-Híd) nepodporia.
Problémy s týmto návrhom mali doteraz aj kresťanskí demokrati. Okrem iného im prekážal návrh znížiť 20-percentnú hranicu potrebnú pre používanie jazyka menšín v úradnom styku na 15 percent.
Ak by novela prešla v navrhovanej podobe, obciam, v ktorých podľa posledného sčítania žije najmenej 15 percent obyvateľstva hlásiacich sa k národnostnej menšine, pribudnú nové povinnosti. Zmena by sa mala dotknúť tiež jazykového zákona.
V Slovenskej televízii sa už nebudú inojazyčné relácie priamo určené zástupcom menšín vysielať tak ako v súčasnosti s titulkami v slovenčine alebo s ich bezprostredne nasledujúcim vysielaním v štátnom jazyku. Rovnako to má platiť pre samostatný menšinový okruh Slovenského rozhlasu.