V misii OSN na Golanských výšinách má Slovenská republika dlhodobo dvoch dôstojníkov ako vojenských pozorovateľov.
BRATISLAVA.
Funkciu si prevzal od nepálskeho kolegu podplukovníka Raghu Bhandariho. V misii OSN na Golanských výšinách (UNTSO) má Slovenská republika dlhodobo dvoch dôstojníkov ako vojenských pozorovateľov.
"V podriadenosti nášho dôstojníka bude celkovo 37 vojenských pozorovateľov tejto misie z 24 krajín. Považujem to za ocenenie profesionálnej práce našich vojakov," vyjadril sa k menovaniu minister obrany Ľubomír Galko.
Úlohou slovenských dôstojníkov v misii UNTSO je pozorovanie dodržiavania prímeria medzi Sýriou a Izraelom na Golanských výšinách, ďalej sledovanie situácie na izraelsko-libanonskej hranici, patrolovanie v priestore sporného územia a rôzne inšpekcie na území s obmedzeniami vyplývajúce z dohody z roku 1974.
Inšpektori OSN napríklad dohliadajú na maximálne počty vojenskej techniky či už izraelskej, alebo sýrskej armády v takzvanej "Area of limitations." Slovenskí profesionálni vojaci sa tiež podieľajú aj na špeciálnom vyšetrovaní v prípade incidentov v týchto zónach a výcviku nových pozorovateľov.
Misia UNTSO vykonáva pozorovateľskú činnosť na hraniciach Libanonu a Sýrie s Izraelom. Jej hlavou úlohou je inšpekcia v dôležitých oblastiach podľa dohody z roku 1974.
Slovensko bolo v minulosti súčasťou inej misie na Golanských výšinách UNDOF, ktorá má podobné úlohy, ale je ozbrojená. Z tejto misie stiahlo vojakov v roku 2008.