Nový program sa zameriava na zadržanie dažďovej vody v krajine, zmenu prístupu k hospodárskemu využívaniu krajiny, ako aj na celkové oživenie a obnovu poškodenej krajiny.
BRATISLAVA.
"Myslím, že to je slušné číslo s ohľadom na stav ekonomiky a vývoj," poznamenal. Program protipovodňovej ochrany v SR do roku 2010 počítal s investíciami asi za 663,8 miliónov eur.
Finančné prostriedky sa použili napríklad preventívne protipovodňové opatrenia na ochranu pred povodňami, ktorými sú najmä technické a biotechnické opatrenia v povodí, ktoré spomaľujú odtok vôd z povodia do vodných tokov.
Smerovali tiež na výstavbu a rekonštrukciu retenčných nádrží, ochranných hrádzí, protipovodňových línií a zariadení na prečerpávanie vnútorných vôd, úpravu vodných tokov, ako aj budovanie poldrov.
Predchádzaniu povodní by sa po novom malo pristupovať komplexnejšie. Vláda v tejto súvislosti vlani schválila Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR.
Ten sa zameriava na zadržanie dažďovej vody v krajine, zmenu prístupu k hospodárskemu využívaniu krajiny, ako aj na celkové oživenie a obnovu poškodenej krajiny.
Jeho hlavným cieľom má byť minimalizácia rizika vzniku povodňových prívalových vĺn. Odhaduje sa, že jeho realizácia si počas šiestich až desiatich rokov vyžiada miliardu eur.
Medzi rizikové oblasti z pohľadu možného vzniku povodní patria horné časti povodia Myjavy a Laborca, povodia Ondavy, Tople, Cirochy, stredná časť povodia Torysy, povodie Popradu, ako aj Krupinice.
Riziko predstavujú aj povodia Kysuce, hornej Oravy, Štiavnice, Slatiny, prítoky Ipľa, povodie Čierneho Hrona, ľavostranné prítoky horného Hrona i povodia malokarpatských tokov či pravostranné povodia stredného Váhu.
Povodne môžu vzniknúť aj na Nitre a jej prítokoch, Žitave a strednom a dolnom Hrone, Rimave, Poprade.