SME

NOS: Segregácia sa v našich školách stáva pravidlom

Hoci vláda vo svojom programovom vyhlásení priznáva problémy so segregáciou a školský zákon ju zakazuje, segregácia sa v slovenských školách stáva pravidlom.

BRATISLAVA. Doplácajú na to najmä rómske deti, ktorých sa do špeciálnych tried dostáva neúmerné množstvo.

Vlado Rafael z Nadácie otvorenej spoločnosti upozorňuje, že sa to nedeje len na základe psychologickej diagnostiky, ale aj na základe ekonomickej motivácie, normatívov v školách, ale mnohokrát aj samotní rodičia segregujú svoje vlastné deti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci vláda priznáva fakt segregácie, v praxi si s ním podľa Rafaela nevie poradiť. "Nevieme, čo to je, nevieme, ako to zakázať, nie sú prispôsobené metodiky ani financovanie. Priznávame niečo, s čím nevieme roky pracovať a stále to len priznávame," povedal na dnešnej tlačovej besede Rafael. Výskumy pritom nezmapovali, čo prežívajú rómske deti v segregovaných a čo v integrovaných triedach.

SkryťVypnúť reklamu

"Z malých výskumov však vieme povedať, že integrované deti dosahujú v škole lepšie výsledky, majú vyššie ašpirácie, lepšiu motiváciu k učeniu, napriek tomu, že medzi Rómami a Nerómami je v spoločných triedach istá forma napätia," vysvetlil Rafael. Istá miera napätia podľa neho môže prispieť k motivácii detí k učeniu.

Problému segregácie sa venuje aj publikácia Odpovede na otázky (de)segregácie rómskych žiakov vo vzdelávacom systéme na Slovensku, ktorú vydala Nadácia otvorenej spoločnosti v spolupráci s ôsmimi mimovládnymi organizáciami.

Autori publikácie poukazujú na to, že k segregácii rómskych žiakov dochádza od ich vstupu do vzdelávacieho systému, ktorý je kolektívny a prehliada špecifické problémy jednotlivcov. Diagnostika nezohľadňuje prostredie, z ktorého deti prichádzajú a výsledky porovnáva s normami majority. Pri testovaní pritom kladie dôraz na meranie nedostatkov namiesto toho, aby odhaľovala individuálny potenciál jednotlivých žiakov.

SkryťVypnúť reklamu

K segregácií prispievajú aj samotní rodičia. Rafael to vysvetľuje tím, že ich deti sa na rómskych školách cítia bezpečnejšie. Rodičia si neraz radšej vyberajú školy, ktoré sú dostupné bez ohľadu na to, či sú základné alebo špeciálne. K segregácií prispieva aj autosegregácia Rómov od väčšiny, ale aj odliv nerómskych žiakov zo škôl, kde študujú rómske deti, ktoré potom postupne vytvárajú čisto rómske kolektívy.

Publikácia má pomôcť aj rezortu školstva, keďže ministerstvo ani iné štátne inštitúcie v súčasnosti nezasahujú voči segregácií rómskych žiakov, nemonitorujú ju ani nevyhodnocujú.

"Ponúkli sme pomoc ministerstvu pri novelizácii školského zákona. Radi by sme tam dostali definíciu segregácie, je to totiž úplne nelogické, ak školský zákon zakazuje segregovať, ale nedefinuje učiteľom, ako nemajú postupovať," upozorňuje Rafael a pripomína, že segregácia sa mnohokrát nedeje cielene. "Ona sa udiala tak, že my sme nedokázali za 20 rokov rešpektovať, že sú tu deti, ktoré majú úplne iné potreby," dodáva.

Školstvo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 450
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 294
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 559
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 557
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 844
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 571
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 350
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 200
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Chladoňová (vpravo) v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Viktória Chladoňová atakuje elitnú desiatku.


Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu