BRATISLAVA. János Esterházy mŕtvy už 54 rokov za posledný mesiac rozdeľuje Slovensko a Maďarsko. Stačilo, že maďarské veľvyslanectvo venovalo prvorepublikovému politikovi i poslancovi snemu vojnového Slovenského štátu sériu oslavných akcií.
Esterházyho politickou agendou bolo rozbitie Československa a opätovné pričlenenie Slovenska k Maďarsku. Za vlastizradu bol po vojne odsúdený na trest smrti, ktorý mu zmiernili na doživotie.
Maďarsko zdôrazňuje, ako Esterházy pomáhal prenasledovaným Židom. Slovenské združenia, politici i historici protestujú. Pri jeho novej soche sa strhla bitka a cez víkend ju obliali farbou.
Ambasáda: dva metre
„Vôbec nepokladáme jeho osobu za spornú,“ napísal vyslanec a radca veľvyslanectva Lajos Váradi. Maďarsko zorganizovalo Esterházyho pamätné dni, ktoré sú súčasťou ich programu k ich predsedníctvu v Európskej únii.
„Skôr alebo neskôr aj slovenská historiografia, ako aj spoločnosť sa budú musieť vyrovnať s tou érou svojej histórie, v ktorej žil János Esterházy, nedovoliac používanie dvojakého metra v súvislosti s činnosťou historických činiteľov pôvodu slovenského a neslovenského.“
Ambasáda pripomína, že gróf ako jediný poslanec v roku 1942 verejne hlasoval proti deportácii Židov. „To, ako i jeho úsilie počas vojny, smerované na záchranu Židov jednoznačne vytýčia základy hodnotenia jeho osobnosti,“ vraví Váradi.
Pripomína, že ho v roku 1993 rehabilitovalo Rusko a štátne vyznamenanie mu udelilo Poľsko. Historik Slovenskej akadémie vied Milan Zemko oponuje, že jeho aktivity nemožno zužovať na jedno hlasovanie. „Pred tým hlasoval za iné protižidovské zákonodarstvo.“ Za neprimerané označuje argumentovať ruským a poľským postojom.
„Nebol v spore so Sovietmi ani s Poliakmi. Žiadna krajina neakceptuje politiku revizionizmu voči sebe samej.“ Naše ministerstvo zahraničných vecí otázku rehabilitácie nepovažuje za aktuálnu a Esterházyho nekomentuje s tým, že je to téma pre historikov.
Maďarské veľvyslanectvo tvrdí, že je pripravené na odbornú diskusiu a vyvolať ju chceli akciami. Slovenskú odbornú verejnosť sa vraj pokúsili osloviť predstavením životopisnej knihy Milosť doživotne.
„Podujatie sme usporiadali v kultúrnom inštitúte v miestnosti plnej na doraz,“ tvrdí Váradi s tým, že je škoda, že sa o tom nedozvedeli čitatelia SME. Podľa reportáže na portáli Felvidek.ma sedelo v 150-člennom obecenstve „viac ako desať slovenských a niekoľko poľských záujemcov“.
Upozornenia nezabrali
Viacerí spravodajcovia maďarských médií zo Slovenska upozornili veľvyslanectvo aj na to, že problematicky môže byť vnímaný film o Esterházyho živote, ktorý ambasáda predstavila. Autor Attila Vörös spoluorganizoval spomienkové akcie s iredentistickým hnutím 64 žúp.
„Kladenie otázky takého typu si vysvetľujeme tak, že cez osobu tvorcu chcú znedôveryhodniť myšlienkovú náplň filmu aj tam hovoriacich účastníkov,“ reagoval Váradi.
Medzištátny konflikt sa už nevyrába z každej hlúposti, oceňuje Peter Schutz.
Maďarsko stiahlo svojho konzula
Nevhodné výroky budú stáť zrejme vysokého úradníka maďarského veľvyslanectva miesto.
BRATISLAVA. Konzul maďarského veľvyslanectva Géza Farkas zrejme na Slovensku skončí, informoval Denník Új Szó. Po tichej pošte medzi Bratislavou a Budapešťou si ho minulý týždeň maďarské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo na koberec. Z konzultácií sa podľa neoficiálnych zdrojov už nevráti.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí protestovalo proti jeho vyjadreniam v rozhovore pre internetové noviny bumm.sk. „Slovensko prevzalo štátne atribúty ako akúsi licenciu, nevybojovalo si ich v mnoho stáročnom zápase. Slovenská spoločnosť nosí tieto znaky na sebe, históriu a identitu je veľmi ťažké vytvoriť umelými prostriedkami,“ tvrdil v rozhovore.
Za úsmevný označil kult Cyrila a Metoda. „Je čudné, ako misionári preskočili územie dnešného Maďarska. Niet tam po nich žiadnej stopy, preto sa vnucovanie kultu zdá byť trpkým úsilím, pokusom o následné doplnenie chýbajúcich základných pilierov,“ pokračoval.
Od diplomata sa očakáva rešpekt ku krajine, kde pôsobí a nekonfliktné vyjadrovanie. „Ak to nerobí, musí brať na vedomie, že v takej krajine nebude želaný,“ myslí si historik SAV Milan Zemko. Konzula sa zastal exposlanec SMK Miklós Duray. Pre maďarský rozhlas povedal, že „celá tradícia Cyrila a Metóda je výmysel“.
Maďarské veľvyslanectvo na otázky neodpovedalo.
„Veľvyslanectvo nám diplomatickou nótou oznámilo, že bol predvolaný na konzultáciu. Výroky preto nebudeme komentovať,“ reagovalo naše ministerstvo zahraničných vecí.
Konzul spochybnil našich vierozvestcov.
FOTO – SITA
(mp, pm)

Beata
Balogová
