BRATISLAVA. Pravidlo, že nomináciu od politickej strany do štátneho podniku si môže vyslúžiť len človek s titulom a potrebnou praxou, bude len sotva platiť pre nominantov, ktorí sa na funkcie prešmykli ešte pred stanovením tohto kritéria.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) chcela ešte vo februári presadiť konkurzy pre všetkých, teda aj pre už dosadených nominantov, teraz je vo vyjadreniach neurčitejšia.
Zmena by to bola výrazná, čo vidno pri pohľade na šesť štátnych teplární. Až 18 zo 77 nominatov štátu v teplárňach nemá pred menom uvedený titul, ktorý by ich podľa vládou schválených pravidiel požadujúcich vysokoškolské vzdelanie oprávňoval sedieť v ich predstavenstvách a spravovať majetky za desiatky miliónov eur. Podobné to je aj v iných štátnych firmách, kde sú ľudia bez titulov, alebo bez päťročnej riadiacej praxe.
Vznikne komisia Podmienky Štátne podniky a nominanti
Členovia predstavenstiev a dozorných rád v štátnych podnikoch musia prejsť konkurzom. Podmienkou je ukončená vysoká škola druhého stupňa. Prax v riadiacich funkciách najmenej päť rokov. Musia byť bezúhonní a odborne spôsobilí.
„Preobsadzovanie je otázkou, ktorá sa bude napĺňať v situácii, že nominanti nespĺňajú kritériá,“ hovorila Radičová začiatkom marca.
„Všetky rezorty zodpovedné za štátne firmy majú čas do 30. júna, aby systémy odmeňovania prispôsobili novým pravidlám. Zároveň platí, že ak by niekto zo súčasných zástupcov štátu nespĺňal kvalifikačné predpoklady, tak sa každý takýto prípad bude riešiť individuálne,“ povedal včera jej hovorca Rado Baťo.
Pomery sa však asi v najbližších troch rokoch nezmenia, hoci vláda schválila, že v predstavenstvách firiem môžu byť len ľudia s vysokou školou druhého stupňa. Ministerstvo hospodárstva a Fond národného majetku (FNM) pripravujú komisiu, ktorá by zisťovala, kto podmienky spĺňa. Čo sa so zisteniami stane, je však otázne.
„Sú diskusie s FNM o vytvorení spoločnej komisie, ktorá by mala do budúcnosti zabezpečiť plnenie tohto materiálu,“ povedalminister hospodárstva Juraj Miškov (SaS). Zistiť majú aj to, koľkí nominanti spĺňajú kritériá. Čo s tými, čo ich nesplnia, jasné nie je. SaS má podľa Miškova len jedného nominanta bez vysokej školy. Problémy so vzdelaním majú najmä nominanti Mosta-Hídu a KDH.
Bugár: Kritérií je viac „Ak je niekto možno nie v predstavenstve, ale v dozornej rade a nemá vysokú školu, nič to neznamená. U mňa v kancelárii som mal vysokoškoláka, ktorý nebol taký aktívny a dobrý ako stredoškolák,“ hovorí predseda Mosta Béla Bugár. Vzdelanie je podľa neho len jedno z kritérií.
So zavedením pravidiel do budúcnosti problém nemá. Ľudia, ktorí už vo funkciách sú, by o ne podľa šéfa Mosta nemali prísť na základe rozhodnutia vlády. To by totiž nemalo byť retroaktívne.
Podobne sa vyjadril šéf KDH Ján Figeľ. Aj KDH má problém s konkurzmi na miesta ľudí, čo nemajú vysokú školu či riadiacu prax.

Beata
Balogová
