BRATISLAVA. Uviedol dnes v rámci rozpravy predseda klubu kresťanských demokratov Pavol Hrušovský.
Ako povedal, táto krajina je nám geograficky, kultúrne a jazykovo blízka a preto chceme, aby statoční občania Bieloruska mohli byť takisto súčasťou Európy. Pripomenul, že Slovensko má skúsenosť zo života v neslobode. Podľa jeho slov by preto bolo nečestné, keby sme nezdvihli hlas na ochranu prenasledovaných. Hrušovský je presvedčený, že iniciatíva NR SR bude smerovať k povzbudeniu demokratických síl.
Poslanec SaS Martin Poliačik je veľmi rád, že sa parlament zaoberá rezolúciou, ktorá sa ohradzuje voči porušovaniu ľudských práv. Verí, že sila tejto deklarácie sa premietne aj v konkrétnych diplomatických krokoch voči Bielorusku.
Podľa názoru poslankyne KDH Jany Žitňanskej je dôležité, aby bieloruská opozícia vedela, že nie je vo svojom boji osamotená, že za nimi stoja demokratické štáty. Poslanec Ondrej Dostál z klubu Most-Híd sa domnieva, že nejde len o prázdne gesto. "Je to veľmi dôležité gesto, ktoré má v reálnom živote svoj význam," zdôraznil. Spomenul, že s Bieloruskom nás spája historická skúsenosť nielen s komunistickým režimom aj postkomunistická minulosť. "Slovensko bolo v 90. rokoch na podobnej trajektórii, dokázalo však svoj smer zvrátiť," dodal.
Násilné zhromaždenie na Októbrovom námestí v Minsku 19. decembra 2010 považuje Národná rada (NR) SR za hrubé zneužitie politickej a policajnej moci bieloruského politického režimu voči svojim nevinným a bezbranným občanom. Uvádza sa to v návrhu textu vyhlásenia zákonodarného zboru. V dokumente slovenský parlament žiada bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o okamžité prepustenie politických väzňov a o zahladenie trestov všetkým bieloruským občanom, ktorí boli v súvislosti so spomínaným zhromaždením odsúdení. Hlasovať by sa o ňom malo ešte dnes.