BRATISLAVA. Líder Strany maďarskej koalície (SMK) József Berényi, ktorý požiadal o maďarské občianstvo, by mal podľa predsedu SNS Jána Slotu zvolať snem a umožniť zmenu na poste predsedu SMK. "Potom nech pokojne ako občan Maďarska a člen politickej strany Fidesz navrhuje zmeny v ústave Maďarska, ale hoci aj napríklad v ústave Kambodže," vyhlásil dnes Slota pre TASR, ktorý je presvedčený, že Berényi už maďarské občianstvo získal.
Ak by to bola pravda, bol by povinný túto skutočnosť nahlásiť a prišiel by o slovenské občianstvo, ako aj o možnosť kandidovať do slovenského parlamentu za SMK.
"Je šokujúce a bezprecedentné, že táto strana spolu s Hídom takým otvoreným spôsobom a beztrestne podporujú nielen maďarský zákon o štátnom občianstve, ale neboja sa dnes ani verejne vyvíjať politické aktivity k maďarskej ústave, v ktorej hrozí reálne riziko, že umožní volebné právo i zahraničným Maďarom," vyhlásil Slota. "Béla Bugár sa tejto ústavy zrejme zľakol, preto navrhol presunúť riešenie problematiky zákona o dvojakom občianstve u nás až na jeseň," dodal predseda SNS.
Tri návrhy SMK boli údajne zohľadnené v znení novej maďarskej ústavy. Boli podobné tým, ktoré presadzovali aj menšiny žijúce na území Maďarska. Na tlačovej konferencii to 28. marca po stretnutí s predsedom Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Jánom Fuzikom vyhlásil šéf SMK József Berényi.
V maďarskom parlamente v súčasnosti rokujú poslanci o návrhu novej ústavy, ktorá by mala byť prijatá 18. apríla. Premiér Viktor Orbán by mal podľa Berényiho dnes v zákonodarnom zbore oznámiť výsledky rokovaní. "Vyzerá to tak, že sme boli úspešní," podčiarkol Berényi.
SMK presadzovala, aby v preambule základného zákona bola zmienka o tom, že menšiny sú štátotvornými komunitami. Ďalej aby ochrana používania menšinových jazykov bola silnejšia, ako je tomu v súčasnosti. Poslednou požiadavkou bolo, aby zastúpenie menšín v maďarskom parlamente zabezpečovala aj ústava.
Menšinové samosprávy upriamili pozornosť na niektoré práva, ktoré sú síce v súčasne platnom znení kodifikované, ale pri ich uplatňovaní sa na ne pozabudlo. "Napríklad, že sme štátotvornými činiteľmi, že máme právo na účasť na verejnom živote," poznamenal Fuzik.
Samosprávy menšín v Maďarsku nesúhlasia so zrušením funkcie ombudsmana pre práva národnostných a etnických menšín. "Odvolávali sme sa na to, že strata samostatného národnostného ombudsmana by znamenala zrušenie ďalšieho dôležitého piliera menšinového zákona," priblížil Fuzik.