BRATISLAVA. Odišla s deťmi bez toho, aby jej manžel o tom vedel a súhlasil s tým.
Okresný súd v Bratislave včera druhýkrát pojednával o žiadosti Petra Šeba z Čelákovíc pri Prahe, ktorý sa usiluje o návrat svojich synov. Jeho manželka Kamila ich zobrala žiť do Piešťan.
Manželka sa na súde opäť nezúčastnila, odôvodnila to opaterou syna po operácii.
O dôvodoch žena nehovorí Fakty Únosy detí
Rok 2010: 145
z toho zo Slovenska: 89 na Slovensko: 56 Rok 2009: 93
z toho zo Slovenska: 61 na Slovensko: 32 Najčastejšie:
z Talianska na Slovensko: 6 zo Slovenska do Česka: 12 Zdroj: Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže
„Keď som sa popoludní vrátil z práce, zistil som, že mám vykradnutý byt. Deti v byte neboli a manželka mala vypnutý mobil,“ opísal súdu údajný únos detí z mája minulého roka Šebo.
O žene ani deťoch vraj nevedel päť dní. Potom mu od nej prišiel list, že jeho svokor jej v Uherskom Brode prenajal byt, kde býva s chlapcami.
Vlani v októbri dostal Šebo od manželky esemesku, že je na krátkej dovolenke u rodičov v Piešťanoch. „Táto krátka dovolenka trvá dodnes,“ hovorí.
Dôvod, pre ktorý manželka zobrala deti, vraj Šebo nepozná. Hovorí, že je pod vplyvom svojho otca, bývalého vojaka, ktorý s ňou manipuluje.
„Po porade s právničkou som sa rozhodla, že nebudem odpovedať na vaše otázky,“ reagovala Šebová.
Šebovci sú v rozvodovom konaní od roku 2008. Český súd prisúdil deti do predbežnej starostlivosti matke. Otec si môže synov brávať na tri víkendy v mesiaci. Deti majú naše aj české občianstvo.
Únosov sú desiatky Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže eviduje ročne desiatky prípadov únosov detí ich rodičmi zo Slovenska či na Slovensko.
„K 31. decembru 2010 bolo spolu 145 prípadov medzinárodných únosov detí rodičmi,“ hovorí šéfka centra Alena Mátejová. Pripomína, že ide len o krajiny, ktoré podpísali dohovor o únosoch. Nie sú medzi nimi viaceré arabské či ázijské krajiny. Ak sa v nich deti ocitnú, centrum musí na ich vydaní spolupracovať napríklad s Interpolom.
Rodičia podľa Mátejovej najčastejšie unášajú svoje deti pre partnerské nezhody, psychické a fyzické týranie či finančné problémy.
Prípady sa zvyčajne končia rozhodnutím súdov, ktoré upravia stretávanie sa s deťmi, alebo dohodou rodičov.

Beata
Balogová
