Podľa Juraja Blanára (Smer) je pozícia Slovenska vo vzťahu k Maďarsku „kolenačková a poklonková“.
BRATISLAVA. Rok 2010 bol pre slovenskú zahraničnú politiku prelomový, skonštatoval v úvode šiesteho rokovacieho dňa 16. schôdze parlamentu šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda.
Minister dnes poslancami prezentuje správu o plnení úloh zahraničnej politiky SR v roku 2010 a o zameraní zahraničnej politiky SR na rok 2011.
„Myslím, že čo i len trošku pozorný divák mohol pobadať v zahraničnej politike obrat od politiky ľahko populistickej k politike zodpovednej, k politike hodnôt,“ vyhlásil. Ústrednou témou európskej agendy v minulom roku bola finančná kríza.
Národná rada dnes dokončí rokovanie o novele zákona o rokovacom poriadku a popoludní od 14:00 budú poslanci diskutovať o návrhu novely zákona o používaní jazykov menšín z dielne podpredsedu vlády Rudolfa Chmela.
Zahraničná politika je k Maďarsku poklonková, tvrdí Blanár
Podpredseda parlamentného zahraničného výboru a poslanec za Smer Juraj Blanár nepostrehol po nástupe nového vládneho kabinetu „zásadnú zmenu akcentu v smerovaní zahraničnej politiky“.
Naopak, domnieva sa, že je pokračovaním predchádzajúcim kabinetom nastúpenej cesty až na jednu výnimku, a tou je „bezprecedentné postupovanie v pozícii voči Maďarskej republike“.
Pozíciu Slovenska vo vzťahu k Maďarsku v parlamentnej rozprave k Správe o plnení úloh zahraničnej politiky SR v roku 2010 z dielne rezortu diplomacie označil za „kolenačkovú a poklonkovú“.
Blanár odmietol názor ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu (SDKÚ), podľa ktorého v zahraničnej politike došlo k obratu od populistickej politiky k politike hodnôt.
Podľa Maďariča je zahraničná politika chybná
„Smerom dovnútra je zakríknutá a smerom navonok chválenkárska,“ zhodnotil zahraničnú politiku Blanárov stranícky kolega Marek Maďarič. Rovnako kritizoval najmä vzťah k Maďarsku.
„Za vrchol diplomacie sa vydáva nekritizovanie, mlčanie a neobhajovanie slovenských záujmov,“ vyhlásil. Podľa neho je chybná a dokonca krachom.
„Ja práve oceňujem, že súčasná zahraničná politika nie je hysterická, ale pokojná, pragmatická,“ oponoval mu František Šebej z poslaneckého klubu strany Most-Híd.
„Diplomatickou cestou sa dajú dosiahnuť omnoho lepšie výsledky ako búchaním do stola a gestami,“ pridal sa k nemu Martin Fronc z KDH.
Ten upriamil pozornosť na styky predchádzajúcej vlády s Líbyou či Kubou, ktoré podľa neho kryli pod termín ekonomického rozmeru v zahraničnej politike.