BRATISLAVA. Na Slovensko sa v týchto dňoch vracajú desiatky druhov sťahovavých vtákov.
Medzi najočakávanejšie migrujúce druhy patrí lastovička obyčajná, ktorá je známa aj ako posol jari. Prvá lastovičku už ornitológovia spozorovali, a to v utorok 29. marca na Hrušovskej zdrži pri Bratislave.
"Lastovičky k nám prilietajú zo svojich zimovísk, ktoré sa nachádzajú v celej Afrike južne od Sahary. Patria medzi druhy, ktoré preletujú na svoje zimoviská veľké vzdialenosti, často až 10 000 kilometrov," povedal pozorovateľ lastovičky, Ján Dobšovič zo SOS/BirdLife Slovensko.
Priblížil, že slovenským rekordom preletu lastovičky je prekonanie viac ako 6200 km z hniezda v okrese Nové Zámky do afrického Konga.
Lastovičky sú v súčasnosti podľa jeho slov ohrozované viacerými negatívnymi faktormi zo strany človeka.
Patrí medzi ne časté zhadzovanie hniezd počas rekonštrukcie domov, znečisťovanie prostredia či ničenie mokradí, ktoré lastovičky využívajú počas migrácie na lov hmyzu a odpočinok.
K úbytku lastovičiek sa podpisuje aj zmena tradičného vidieckeho života spojená so zánikom chovu hospodárskych zvierat.
Pri príležitosti osláv nadchádzajúceho Svetového dňa vtáctva SOS/BirdLife Slovensko pripravila pre verejnosť viacero podujatí. Súčasťou exkurzií bude aj vítanie lastovičiek na Hrušovskej zdrži 1. apríla s miestom stretnutia v Čunove pri kostole o 16.00 h.