BRATISLAVA. Ak uznávame, že národnostné menšiny žijúce na Slovensku tu platia dane a svojím jazykom a kultúrou obohacujú našu krajinu, nie je dôvod pozerať sa na nich s nedôverou.
Na pôde Národnej rady SR to dnes v rozprave k návrhu novely zákona o používaní jazykov národnostných menšín uviedol v rozprave líder Mosta-Híd Béla Bugár. Podľa jeho slov ak existenciu menšín chápeme ako ťarchu, odsudzujeme ich na izoláciu.
"Viem, že mnohým ľuďom, keď uvidia mňa a mojich kolegov, ako prvé napadne, že sme Maďari a stále niečo chceme pre Maďarov. Bolo by dobré, keby si pomysleli, že sú Maďari, ale sú demokrati a chcú, aby sa každý občan na Slovensku cítil dôstojne a ako doma bez ohľadu na národnosť," povedal Bugár.
Podpredseda NR SR zdôraznil, že vládna koalícia sľúbila voličom prijímať také zákony, ktoré budú o nich a pre nich a skvalitňovať ich život.
Bugár vyzdvihuje pripravovanú novelu
"V strane Most-Híd sme to sľúbili občanom aj s ohľadom na ich príslušnosť k menšinám, ktoré majú v našom programe rovnaké miesto ako ekonomické reformy či skvalitnenie demokracie," uistil.
Bugár je preto presvedčený, že návrh novely z dielne vicepremiéra Rudolfa Chmela (Most-Híd), ktorý okrem iného znižuje hranicu na používanie menšinových jazykov v úradnom styku zo súčasných 20 percent na 15, nás posunie bližšie k pozitívnym európskym príkladom a k jasnejším pravidlám používania jazykov menšín.
"Skúsme prekonať nedôveru k menšinám. Priznajme si, že sa s nedôverou stretávame veľmi často a práve na pôde NR SR," apeloval na poslancov s tým, že je potrebné odstrániť aj pocit strachu.
"Novelizácia tohto zákona neposkytuje práva nad rámec, iba fixuje súčasnú prax používania jazyka. Napriek zastrašovaniu nie je pravdou, že tento zákon núti Slovákov na zmiešaných územiach ovládať jazyk menšiny. Zákon nebude mať ani celoštátnu plošnú pôsobnosť, teda nie je pravda, že zavádza ma území celého Slovenska dvojjazyčnosť," odmietol Bugár medializované názory.
Dvojjazyčné jedálne lístky Bugár poprel
Zdôraznil, že právna norma rozširuje záväzky len vo sfére štátnej a verejnej správy, v súkromných sektoroch ostáva súčasný stav. Poprel teda názor, že dvojjazyčné budú musieť byť napríklad aj jedálne lístky v reštauráciách na zmiešaných územiach.
Rafael Rafaj (SNS) zhodnotil Bugárovo vystúpenie vo faktickej poznámke stručne. "Môj dojem je, že sa nám prihováral vlk v baraňom rúchu. A neviem prečo," odkázal.
Najsilnejšia opozičná strana Smer nemôže súhlasiť s vládnou novelou zákona o používaní jazykov národnostných menšín a preto navrhuje, aby sa nepokračovalo v rokovaní o nej, informoval poslanec Marek Maďarič.
Podľa jeho slov existuje viacero vecných, obsahových a politických dôvodov na to, aby Smer novelu odmietol.
Maďarič tvrdí, že z logického aj časového hľadiska je nezmyslom schvaľovať hranicu na používanie menšinových jazykov v úradnom styku pár mesiacov pred novým sčítaním obyvateľstva, ktoré sa má uskutočniť v máji tohto roku.
Zdá sa mu podozrivé, že vláda nechce počkať na podklad, ktorý bude odrážať skutočný stav v spoločnosti.
Opozičný poslanec sa tiež domnieva, že zákon môže spôsobiť chaos, jazykový babylon, prekračuje záväzky SR vyplývajúce z Charty regionálnych a menšinových jazykov a je deštrukčný.
Maďarič: Nediskriminujte Slovákov v ich vlastnom štáte
Upozornil, že otázka kvóra zatieňuje ďalšie dôležité ustanovenia a v tichosti sa prehliadajú nedostatky normy. Maďarič si myslí, že sme svedkami napĺňania politiky, ktorá bude vždy poukazovať na SR ako porušovateľa menšinových práv. "Nediskriminujte Slovákov v ich vlastnom štáte," uzavrel poslanec svoje vystúpenie.
Maďaričov kolega z klubu Dušan Jarjabek považuje novelu za absolútne zbytočnú. Nepozná nikoho, kto by mal záujem o túto úpravu. Poukázal len na zopár politikov a skrytú ambíciu vicepremiéra Rudolfa Chmela niečím zaujať. "Norma je mimo a nemá na Slovensku čo hľadať," podotkol.
Koaličný poslanec Ondrej Dostál (Most-Híd) vidí problém v prístupe slovenských vládnych garnitúr k národnostným menšinám.
Podľa jeho názoru sú často vnímané ako nebezpečenstvo a riziko. Ak totiž štát chce rozšíriť práva národnostných menšín, správa sa podľa oponentov protislovensky.
"Je to práve naopak, nie je dôvod takýmto spôsobom to vnímať," reagoval predstaviteľ koalície.
Slota: Zákon je zbytočný
Téma používania menšinových jazykov je taká zbytočná a nezmyselná ako poslanci Národnej rady SR za Most-Híd. V dnešnej rozprave k návrhu novely zákona o používaní jazykov národnostných menšín to vyhlásil predseda SNS Ján Slota.
Dodal, že Slovensko sa vďaka vláde Ivety Radičovej (SDKÚ) pomaly stáva kolóniou Maďarska. Pomáha tomu podľa neho aj zníženie 20-percentnej hranice na používanie menšinových jazykov v úradnom styku na 15 percent, o ktoré sa snaží kabinet novelizáciou zákona. Zníženie kvóra bude podľa Slotu "veľkou hanbou a zlým signálom demokratickej Európe a celému svetu".