BRATISLAVA. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Pavol Hrušovský (KDH) prijal od bieloruského veľvyslanca Vladimira Serpikova pozvanie na cestu do Bieloruska, kde sa chce stretnúť tak s predstaviteľmi parlamentu, ako aj lídrami opozície a mimovládnych organizácií.
Hrušovský to pre TASR uviedol po stretnutí so Serpikovom, na ktorom mu spolu s predsedom KDH Jánom Figeľom odovzdali text vyhlásenia NR SR odsudzujúceho zneužitie sily na zásahu proti demonštrantom na Októbrovom námestí v Minsku 19. decembra 2010.
"V tejto chvíli nie je dôležité kedy, ale že sa takáto návšteva môže pripravovať a že budeme mať možnosť stretnúť sa s tými, s ktorými chceme," reagoval Hrušovský na otázku termínu cesty do Bieloruska. "Želal by som si, aby to bolo ešte v tomto roku," dodal.
Veľvyslanec Serpikov tiež prisľúbil doručenie uznesenia Národnej rady SR bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.
O obsahu stretnutia s veľvyslancom Hrušovský konštatoval, že prebehlo v znamení výmeny názorov.
"Pán veľvyslanec nám predstavil svoje videnie politickej situácie v Bielorusku, ktorú on považuje za štandardne demokratickú. Nevidí žiadny dôvod, aby sme mali obavu o osud politických väzňov alebo prenasledovanie ľudí túžiacich po slobode," povedal Hrušovský s tým, že postoj Serpikova ako veľvyslanca Bieloruska rešpektujú, ale "v mnohom" s ním nesúhlasia.
"Je jeho úlohou a aj presvedčením obhajovať krajinu, ktorá podľa neho potrebuje čas a pochopenie na postupné budovanie samostatnosti a demokratických inštitúcií," doplnil Hrušovského Figeľ. Kresťanskí demokrati sa však podľa neho s týmto názorom nestotožňujú.
"To, že v Bielorusku boli hrubým spôsobom potlačené slobody, respektíve urobený policajný zásah 19. decembra, u nás vyvolalo znepokojenie, ale aj podnety na konkrétnu solidaritu," povedal Figeľ.
"Pozvali sme predstaviteľov bieloruskej opozície a osobitne kresťanských demokratov na návštevu na Slovensko, zaujímame sa o ich osudy," vysvetlil.
"Je to apel, aby bieloruská vláda prepustila väznených, zahladila ich trest a hlavne vytvárala prostredie, ktoré bude posilňovať demokraciu a slobodu v krajine," povedal Figeľ na margo vyhlásenia NR SR s tým, že takýto typ politiky považuje za typický aj pre kresťanskú demokraciu.
"Zodpovednosť nekončí na hraniciach štátu, preto sa ozývame aj v prípade Kuby, Arménska a ďalších krajín," uzavrel Figeľ.
V texte vyhlásenia zákonodarného zboru, ktoré 30. marca na návrh Zahraničného výboru NR SR 105 hlasmi schválili poslanci, sa uvádza, že zásah voči zhromaždeniu na Októbrovom námestí v Minsku 19. decembra 2010 považuje Národná rada (NR) SR za hrubé zneužitie politickej a policajnej moci bieloruského politického režimu voči svojim nevinným a bezbranným občanom.
V dokumente slovenský parlament žiada bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o okamžité prepustenie politických väzňov a o zahladenie trestov všetkým bieloruským občanom, ktorí boli v súvislosti so spomínaným zhromaždením odsúdení.
Parlament tiež odporúča vláde SR, aby sa vo svojich aktivitách na bilaterálnych a multilaterálnych fórach usilovala o prepustenie politických väzňov v Bielorusku. Rovnaké odporúčanie zákonodarný zbor adresuje aj prezidentovi SR.