Premiérka ani diplomacia Orbánove výroky nechcú komentovať. Brocka žiada obrátiť sa na Brusel.
BRATISLAVA. Maďarský premiér Viktor Orbán hovorí o volebnom práve pre nových maďarských občanov v zahraničí ako o hotovej veci.
Otázkou podľa neho nie je, či Maďari za hranicami budú môcť voliť do budapeštianskeho parlamentu, ale v akej forme bude ich právo vyjadrené, povedal v utorok večer pre maďarskú televíziu TV2.
Volebné právo pre krajanov je podľa Orbána „prirodzeným prostriedkom“ spolupatričnosti s Maďarmi spoza hraníc. Konkrétnosti určí nový volebný zákon, povedal.
Predseda parlamentu z Fideszu László Kövér nedávno povedal, že zákon by mali novelizovať do pol roka po prijatí novej maďarskej ústavy, ktoré je naplánované na apríl.
Hovorca vlády včera potvrdil, že Maďarsko zrejme zákon prijme ešte tento rok. Volebné právo pre dvojakých občanov ohlasovalo v posledných mesiacoch viacero politikov Fideszu, po prvý raz však o ňom ako o rozhodnutej veci teraz prehovoril Orbán.
Mlčia v úplnej zhode
„Vláda sa drží užitočného pravidla, neposielať odkazy cez Dunaj a cez médiá. K zneniu zákona sa vyjadrí, keď bude k dispozícii, štandardnou diplomatickou cestou,“ napísal na otázky SME o Orbánových výrokoch hovorca premiérky Ivety Radičovej z SDKÚ Rado Baťo.
Úplne totožnú odpoveď s výnimkou prvého slova poslalo aj ministerstvo zahraničia. Z odpovedí tak nie je jasné, či premiérka, alebo minister zahraničia Mikuláš Dzurinda z SDKÚ stále veria, že sa s Budapešťou dohodnú na obmedzení volebného práva medzinárodnou dohodou.
Maďari ich návrh dohody neoficiálne odmietli.
Skúsime to cez Brusel?
„Slovenská diplomacia a slovenská vláda musia tento problém preniesť do Bruselu na európsku úroveň, na európsku pôdu, minister do rady ministrov,“ vyzýval včera v parlamente Dzurindu podpredseda KDH Július Brocka.
Predseda zahraničného výboru František Šebej z OKS hovorí, že Orbán napĺňa svoj zjavný plán a očakáva, že Maďari z iných krajín budú jeho vernými voličmi. K Brockovmu návrhu je však skeptický.
„V princípe má pravdu, ale obávam sa, že Euróska únia to nebude nejako rýchlo a efektívne riešiť,“ povedal Šebej.
Novela protinávrhu k maďarskému zákonu o dvojakom občianstve sa odkladá na jeseň, lebo Most–Híd sa nedohodol so zvyškom koalície.
Až dovtedy bude zrejme platiť zákon Smeru z bývalého volebného obdobia, podľa ktorého každý, kto dostane občianstvo iného štátu, príde o to slovenské.

Beata
Balogová
