BRATISLAVA. Pochybné zbierky na detskú onkológiu sa rozrastajú ako huby po daždi. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornila Liga proti rakovine, ktorá už 15 rokov organizuje svoju jedinú zbierku Deň narcisov. Tvrdí, že existuje viacero organizácií, ktorých jedinou činnosťou je zbierať peniaze, no nemajú za sebou žiadne projekty. Rozoznať serióznu organizáciu nie je jednoduché.
"Títo ľudia si už veľmi dobre pozisťovali všetko súvisiace so zbierkami a sú veľmi dobre poučení, že majú mať povolenie. Vsádzajú na emotívnosť až citové vydieranie," hovorí Eva Kováčová z Ligy proti rakovine. Odporúča, aby sa ľudia zaujímali o subjekty, ktorým venujú svoje peniaze. Spozornieť by mali napríklad vtedy, ak sa kontaktná adresa organizácie viaže na P. O. Box. Kováčová prízvukuje, že je nelogické, ak charitatívne združenia nechcú byť viditeľné a kontaktovateľné.
Na Slovensku sú len tri centrá
Podvodníci využívajú legislatívnu dieru. Podľa súčasného zákona z roku 1973 totiž subjekt, pre ktorý organizácia zbiera peniaze, nemusí o tejto zbierke vedieť. Primárka detskej onkológie na Kramároch Daniela Sejnová upozorňuje, že na Slovensku fungujú len tri centrá na liečbu detských onkologických chorôb, a to v Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave.
"Ani jeden z nás oficiálne a verejne neorganizuje žiadnu zbierku," prízvukuje Sejnová. Sponzori môžu trom centrám poukazovať dary alebo dve percentá z daní prostredníctvom ich občianskych združení, ktoré fungujú pri každom z troch pracovísk. "So zneužívaním situácie sa stretávame často, ale nevieme, kto tieto zbierky robí, pretože jednoznačne je to v legislatíve neošetrené," hovorí Sejnová. Darcom odporúča, aby sa vyvarovali aj tých zbierok, ktoré zbierajú peniaze na viacero cieľov. V uliciach dnes možno stretnúť ľudí, ktorí do jednej pokladničky vyberajú príspevky aj pre sedem subjektov naraz, a to od diabetických pacientov, cez onkologických až po deti s motorickými poruchami.
Zneužívajú aj Ligu proti rakovine
Mnohí organizátori zbierok zneužívajú aj meno Ligy proti rakovine. Kováčová preto prízvukuje, že Liga robí len jedinú zbierku Deň narcisov, a to jediný deň v roku. S partnerskými organizáciami Liga podpisuje zmluvy, aby mala prehľad o každom dobrovoľníkovi. "Sú to dobrovoľníci, ale tiež musia byť zodpovední," odôvodňuje Kováčová. Do pol roka sa plánuje Liga proti rakovine stretnúť s predstaviteľmi organizácií, ktorí vyberajú peniaze na detskú onkológiu. Má v úmysle zmapovať, v akom rozsahu sa chystajú pracovať a na ktoré detské onkológie plánujú posielať peniaze.
"Bolo by dobré si rozdeliť úlohy, pretože ročne pribudne na Slovensku zhruba 170 detských onkologických pacientov a asi 25-tisíc dospelých. Ak sa nájdu subjekty, ktoré budú robiť zbierky výlučne na detskú onkológiu, my sa radi presunieme do inej oblasti," hovorí Kováčová. Obáva sa však nulovej odozvy. Okrem toho sa chce Liga proti rakovine v lete stretnúť so zástupcami ministerstva vnútra a iniciuje úpravu zákona. Bude žiadať novelu, ktorá by podmienila povolenie zbierky súhlasom subjektu, pre ktorý má ísť výťažok.