BRATISLAVA. Nespoľahliví sčítací komisári, niekoľkohodinové rady na poštách, zahltené infolinky či ústavná sťažnosť na porušovanie ľudských práv. Ale aj obrovský posun v elektronickej gramotnosti obyvateľov, keď len za prvé dva dni akcie odoslalo formuláre cez internet takmer 700-tisíc ľudí.
Aj tak opisujú české médiá prebiehajúce sčítanie obyvateľov, ktoré sa tam začalo s dvojmesačným predstihom. Akcia sa koná tento rok v celej Európskej únii, slovenské domácnosti začnú navštevovať sčítací komisári od 13. mája.
„Aj po skúsenostiach v Česku pracujeme na koncepcii zabezpečenia informovanosti občanov aj ostatných subjektov,“ tvrdí Ľudmila Ivančíková zo Štatistického úradu. Úrad už začal s prípravami call centra, aby predišiel podobným situáciám ako u susedov, keď sa na infolinku dovolal iba každý desiaty.
Čakanie v rade aj na linke
Na záťaž testujú aj servery, cez ktoré budú ľudia posielať online formuláre. Tie české totiž čelia nečakanému náporu piatich odoslaných formulárov za sekundu.
Dlhé rady u nás podľa Ivančíkovej nehrozia. V Česku totiž sčítacie formuláre roznášajú poštári, ak sa im ľudí nepodarí zastihnúť, vyzdvihnú si ich na pošte. U nás zhruba 20-tisíc sčítacích komisárov najímajú obce. Formuláre doručujú priamo do domácností. Ak sa nerozhodnete vyplnený formulár odoslať cez internet, prídu tlačivá aj vyzdvihnúť.
Komisárov vyberajú do 18. apríla. Napríklad v bratislavskom Starom Meste našli už polovicu zo 123 komisárov, menšie sídla ako Rohožník už komisárov majú. „Oslovili sme ľudí, s ktorými máme skúsenosti z volebných komisií alebo pomáhali pri sčítaní pred desiatimi rokmi,“ vraví starosta obce Peter Švaral.
O výške odmeny pre komisárov, ktorí budú mať na starosti sčítanie 350 až 400 ľudí, rozhodnú obce podľa náročnosti terénu. V Starom Meste to bude okolo 300 eur.
Menej osobné
Naši štatistici vravia, že sa neobávajú ani sťažností na porušovanie ľudských práv. V Česku sa na súd obrátila brnianska študentka, ktorá žiadala zastavenie akcie. Tá podľa nej neúmerne zasahuje do súkromia ľudí.
V našich formulároch sa na rozdiel od českých nevypĺňa meno, priezvisko ani rodné číslo.
Česi sa navyše obyvateľov pýtajú na registrované partnerstvá, čo nepriamo odhaľuje ich sexuálnu orientáciu.
Autor: Michal Piško

Beata
Balogová
