BRATISLAVA. Ďalší dvaja obžalovaní Mohammad K. a Balbir S. majú podmienečný trest väzenia na tri roky s tri a polročným odkladom a probačným dohľadom.
Všetci štyria sa voči rozhodnutiu na mieste odvolali, rozhodovať o nich bude krajský súd. Okresný súd v rozhodnutí konštatoval, že nešlo o organizovanú skupinu. Výpoveď taxikára o detailoch rozhovoru obžalovaných totiž súd označil za nedôveryhodnú. Považoval za nelogické, aby sa cudzí štátni príslušníci rozprávali na Slovensku v taxíku po slovensky a nie vo svojej rodnej reči.
Na lavici obžalovaných dnes sedeli štyria cudzí štátni príslušníci z Indie a Afganistanu. Svedčili proti nim taxikár, vypovedali aj ľudia z bytovky, kam migrantov zvážali. Obhajcovia v záverečnej reči žiadali oslobodenie svojich klientov spod obžaloby. Podľa jedného z nich nebolo dokázané, že išlo o organizovanú skupinu, jednotliví obžalovaní ani nehovoria rovnakou rečou, resp. dialektom.
Ďalší obhajca uviedol, že obžaloba je postavená na domnienkach a indíciách, najmä na výpovedi nedôveryhodného svedka. Taxikár, ktorý proti obžalovaným vypovedal, si podľa obhajcu len zabezpečoval svoju beztrestnosť. Podľa neho nebola preukázaná ani deľba úloh medzi členmi skupiny.
Podľa prokuratúry obžalovaní od 28. decembra 2006 do 19. septembra 2007 ako členovia organizovanej skupiny s úmyslom získať priamu finančnú výhodu naplánovali, skoordinovali a zabezpečili pre viacerých občanov Indie, Pakistanu a Bangladéša prechod cez územie Slovenska. V štruktúre skupiny mali jednotliví obžalovaní stanovené úlohy, niektorí zabezpečovala migrantov na prevoz, byty, domy a sklady, ďalší mali migrantov prepravovať.
Najprv ich podľa obžaloby vyzdvihli z utečeneckých táborov, ukryli do skladov a odtiaľ potom kamiónmi previezli na územie iných štátov Európskej únie. Štyria z pôvodne ôsmich obžalovaných sú už odsúdení, pretože v minulosti akceptovali trestný rozkaz, podľa ktorého dostali menšie podmienečné tresty. Títo odsúdení mali slovenské občianstvo.