Bratislava 31. mája (TASR) - Návrhy zákonov o samospráve vyšších územných celkov (VÚC) a voľbách do jej orgánov, ktoré dnes začali poslanci Národnej rady SR prerokúvať v prvom čítaní, sú podkladom pre kreovanie regionálnej samosprávy na Slovensku. Návrhy predkladá Ministerstvo vnútra SR a sú kľúčové pre celkové naštartovanie reformy verejnej správy. Podpora návrhov zákonov je otázna, vzhľadom na rozdielne názory na územnosprávne členenie v samotnej koalícii.
Európska komisia (EK) v tomto týždni viackrát vyjadrila znepokojenie nad meškajúcou reformou verejnej správy na Slovensku. "Komisia je znepokojená, pretože k oneskoreniu došlo už vlani a teraz konštatujeme, že meškanie sa ešte zvyšuje," povedal v stredu v Bruseli hlavný európsky vyjednávač so SR Dirk Meganck.
Návrh zákona charakterizuje VÚC ako samosprávny kraj, ktorý je právnickou osobou samostatne hospodáriacou s vlastným majetkom a príjmami. VÚC zabezpečuje a chráni práva svojich obyvateľov, pri výkone samosprávy používa vlastné symboly - erb, vlajku a pečať. Orgánmi samosprávneho kraja sú regionálne zastupiteľstvo a predseda regionálneho parlamentu. Na výkone samosprávy VÚC sa podieľajú občania, ktorí majú trvalý pobyt v obci na jeho území, ale aj tí, ktorí majú na tomto území nehnuteľný majetok, sú na ňom prihlásení na prechodný pobyt, či ako cudzinci majú povolený dlhodobý pobyt. VÚC sa stará o vyvážený sociálny a ekonomický rozvoj svojho územia. Môže spolupracovať a uzatvárať dohody o spolupráci s územnými celkami, alebo s orgánmi iných štátov a vstupovať do medzinárodných združení. Pri výkone svojej pôsobnosti spolupracuje so štátnymi orgánmi, inými samosprávnymi krajmi, obcami a inými právnickými osobami. VÚC môže vo veciach územnej samosprávy vydávať všeobecne záväzné nariadenia, ktoré však nesmú byť v rozpore s Ústavou SR, zákonmi a nariadeniami vlády. Základom finančného hospodárenia VÚC je rozpočet, ktorý sa zostavuje na obdobie jedného kalendárneho roka. Svoje potreby VÚC financuje z vlastných zdrojov a zo štátnych dotácií. K vlastným zdrojom patria príjmy z majetku VÚC a majetku štátu v užívaní VÚC, z miestnych daní a poplatkov, výnosy z pokút a dobrovoľných zbierok a ďalšie. Kontrolu príjmov a výdavkov rozpočtu VÚC a hospodárenia a nakladania s jeho majetkom vykonáva hlavný kontrolór, ktorý je zamestnancom VÚC a za svoju činnosť zodpovedá zastupiteľstvu.
Zámer zákona o voľbách do samosprávy VÚC navrhuje väčšinový volebný systém s jedno a viacmandátovými volebnými obvodmi. Na jedného poslanca regionálneho zastupiteľstva pripadá 20 tisíc voličov. Za poslancov zastupiteľstva sú volení kandidáti, ktorí získali najviac platných hlasov vo volebnom obvode. Pre priame voľby predsedu regionálneho zastupiteľstva tvorí každý VÚC jeden jednomandátový volebný obvod. Za predsedu VÚC bude zvolený kandidát s najväčším počtom platných hlasov. Kandidátne listiny môžu podávať politické strany a nezávislí kandidáti, a to najneskôr 40 dní pred dňom konania volieb. Volebná komisia VÚC po registrácii listín zašle Ústrednej volebnej komisii a obciam najneskôr 20 dní pred voľbami zoznam kandidátov podľa volebných obvodov. Obec zoznam zverejní najneskôr 15 dní pred voľbami. Pri voľbe predsedu VÚC môže politická strana nominovať len jedného kandidáta a nezávislý kandidát musí predložiť petíciu s 500 podpismi.
*jh br pm mh