EÚ: Poslankyňa EP Maesová hľadá pravdu o Benešových dekrétoch
BRUSEL 24. júna (SITA) - Hľadať pravdu v otázke Benešových dekrétov bolo hlavným cieľom seminára, ktorý dnes na pôde Európskeho parlamentu (EP) zorganizovala jeho belgická poslankyňa Nelly Maesová. Na seminári sa zúčastnilo viacero maďarských krajanských
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
spolkov v zahraničí, ale ani jeden zástupca SMK, ani vlády SR alebo slovenského parlamentu. Maesová pravidelne upozorňuje na problémy maďarskej a rómskej menšiny na Slovensku a vždy sa snaží do rezolúcií EP dostať odporúčania, ktoré sa ich týkajú. Počas schvaľovania poslednej rezolúcie o rozšírení chcela do textu zahrnúť aj zmienku o Benešových dekrétoch, avšak jej pozmeňovacie návrhy neboli prijaté a Európsky parlament nedal v tejto súvislosti Slovensku na rozdiel od Českej republiky nijaké odporúčania. Maesová je napriek tomu presvedčená, že by bolo spravodlivé o tejto otázke ďalej diskutovať, a preto usporiadala seminár, ktorého hlavným cieľom má byť "hľadanie pravdy". Od slovenskej vlády vraj nič nežiada a nechce ani zasahovať do vnútornej politiky Slovenska. „Chceme zhodnotenie, nie politickú diskusiu. Je na EP, aby z toho vyvodil dôsledky a je záležitosťou Slovenska, či o tom bude diskutovať," povedala. Niektorí účastníci seminára sa snažili dokázať, že Benešove dekréty majú na Slovensku naďalej diskriminačné účinky a ilustrovali to príkladmi z právnej praxe. Vyskytli sa však aj takí, ktorí sa odvolávajúc práve na Benešove dekréty dožadovali nápravy krívd, ku ktorým došlo napríklad počas nútených prác podľa dekrétu 88. “Nám nejde o Benešove dekréty, ale o to, že bol porušený zákon, a chceme, aby tento fakt Slovensko a Česko uznalo," povedal predseda Združenia obetí deportácií a ich potomkov Mikuláš Krivanský. Vyjadril sklamanie, že otázku Benešových dekrétov vypustila zo svojej agendy po roku 1998 aj SMK. "Teraz je pritom čas, aby sa o tom hovorilo, lebo práve teraz budú Slovensko prijímať do EÚ a rozhoduje sa i o tom, či sa z Benešových dekrétov stane európska otázka," uviedol. Na seminári boli voľne prístupné dokumenty rôznych spolkov, ktoré veľmi kriticky opisovali postavenie maďarskej menšiny na Slovensku. V jednom dokumente, pod ktorým je podpísaná vancouverská spoločnosť Ľudské práva pre menšiny v strednej Európe, sa napríklad uvádza, že neprestávajúce zastrašovanie maďarskej menšiny na Slovensku sa musí skončiť, že prenasledovanie maďarskej menšiny už nemožno tolerovať a že nadišiel čas na mierovú revíziu maďarsko-slovenskej hranice.
Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.