Koaličná strana SaS podľa jej predsedu Richarda Sulíka zvažuje, že nepodporí nový Euroval.
BRATISLAVA. "Nie je isté, že budeme hlasovať za," vyhlásil v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu Sulík. V prípade, že by euroval neprešiel, Slovensku by hrozili medzinárodné dôsledky.
Podľa Sulíka by však vláda ušetrila šesť miliárd eur z vreciek daňových poplatníkov. "Šesťsto miliónov ide v hotovosti a ďalšie peniaze musíme dať na zárukách, keď dôjde ku krachu krajín. Daňoví poplatníci sa budú musieť na túto sumu zložiť," hovorí Sulík s tým, že v prepočte na jedného Slováka by to bolo tisíc eur, vrátane dôchodcov a dojčiat.
SaS súhlasila s Eurovalom 1, ktorý vznikal ako dočasné opatrenie vo forme záruky. Trvalý mechanizmus Euroval 2 však kritizuje, pretože nechce ratovať krajiny, ktoré hospodária nezodpovedne a s vedomím, že ich má stále kto zachrániť.
Postoj opozície k Eurovalu 2 zatiaľ nie je jasný. "Chcem si to pozrieť dopodrobna a rozanalyzovať to," uviedol podpredseda Smeru Robert Kaliňák. Ficovci kritizujú podmienky, aké v Bruseli vybavil minister financií Ivan Mikloš.
Rokovania o eurovale začala ešte bývalá vláda Roberta Fica. Podľa Kaliňáka vtedy zástupcovia hovorili len o zárukách, nie o hotových peniazoch, s ktorými ráta súčasný návrh.
"To, ako to vyrokoval minister Mikloš, je omnoho horšie, ako to bolo predtým, pretože musí ísť omnoho väčšia časť cash," vysvetlil Kaliňák. Pripomenul, že pred voľbami koalícia bojovala proti eurovalu.
O prokurátorovi rokovať nechce
Rokovať o spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátora s opozíciou je podľa predsedu parlamentu a SaS Richarda Sulíka zbytočné. "Stretnutie s opozíciou už bolo a nedošlo k dohode. A nedošlo by ani teraz. Koalícia má iné predstavy o generálnom prokurátorovi ako opozícia," vyhlásil v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy Sulík s tým, že koalícia teda nebude s opozíciou rokovať.
Dodal, že v prípade konštruktívnych návrhov k novele zákona o prokuratúre je ale vládny štvorlístok ochotný s opozíciou hovoriť a je tiež ochotný ich do zákona zapracovať. "To, čo bude mať hlavu a pätu, nebudeme odmietať len pre to, že je to od vás," odkázal svojmu spoludiskutérovi, podpredsedovi Smeru-SD Robertovi Kaliňákovi.
Na hľadanie spoločného kandidáta na generálneho prokurátora vyzval koalíciu Smer-SD, ktorý považuje postup vládnej štvorky v prípade voľby za nedemokratický. Smer-SD nesúhlasí s odtajnením voľby ani s tým, že na čele Generálnej prokuratúry SR má stáť politický nominant.
Sulík odmieta názorom, že len tajná voľba je demokratická. "Je to úplný nezmysel. Vyše 90 percent hlasovaní v parlamente je verejných. Všetky zákony sa takto schvaľujú a nevidím v tom problém. Voliči majú právo vedieť, ako hlasujú ich poslanci, ktorým dali mandát," zdôvodnil.
"Hlasovanie za zákony nie je voľba. Hlasovanie za zákony je hlasovanie za zákony. Voľba je vtedy, keď máte personálne otázky. A dôležité personálne otázky sa vždy robili tajne. Hlasovať verejne bolo výsadou komunistických režimov. Tak ak sa chcete vrátiť do týchto rokov, tak vám srdečne blahoželám," upozornil Sulíka.
tasr