SME

Štát prikrášlil výsledky testov deviatakov

Trojicu úloh vo výstupnom teste zo základnej vyriešilo tisíc zo 45­-tisíc deviatakov. Základné školy nezvládajú deti učiť geometriu, tvrdí ministerstvo školstva.

S geometriou začínajú školy postupne už na prvom stupni. Ministerstvo školstva tvrdí, že učitelia ju nemajú radi.S geometriou začínajú školy postupne už na prvom stupni. Ministerstvo školstva tvrdí, že učitelia ju nemajú radi. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Deviataci nerozumejú geometrii, ukázalo Testovanie 9, ktoré slúži aj pri prijímaní na stredné školy. Žiaci nedokázali vypočítať obsah šesťuholníka, objem rezu hranola, ani slovnú úlohu. Všetky z dvadsiatich úloh vyriešilo správne len 2,3 percenta deviatakov.

„Až 97,7 percenta deviatakov nevedelo vyrátať buď všetky tri, alebo niektorú z týchto úloh,“ povedala hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková. Chyba je podľa nej vo výučbe geometrie.

Úlohy boli podľa ministerstva školstva v poriadku, pretože ich zostavili z príkladov, ktoré žiaci preberali. Žiaková tvrdí, že chyba je v školách, ktoré nezvládajú učiť geometriu.

SkryťVypnúť reklamu

Matematikár Juraj Butaš, ktorý sa venoval aj testovaniu, oponuje, že chyba nastala pri tvorbe testu, keď až 15 percent z neho, teda tri úlohy, dopadli katastrofálne. Butaš sa kedysi v Štátnom pedagogickom ústave venoval testovaniu, v súčasnosti učí matematiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Testovanie 9 písalo 45 381 detí. Výsledky za celé Slovensko budú známe až 21. apríla, školy však svoje dostali minulý týždeň.

Body dostal každý Slabá matematika matematika v minulých rokoch dopadla horšie ako slovenčina; úspešnosť sa pohybuje okolo 50 a 60 percent; vlani na tom boli horšie chlapci (úspešnosť 59,1 percenta) ako dievčatá (61,2 percenta); v roku 2008 bola priemerná úspešnosť v matematike 56,31 percenta; v roku 2007 to bolo 61,2 %.

SkryťVypnúť reklamu

Bod za každú z troch problematických otázok napokon pre veľkú neúspešnosť dostali všetci. Aj tí, ktorí sa ich nepokúsili ani vyrátať.

Za hodnotenie zodpovedá Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania. Tvrdí, že takéto bodovanie je v poriadku. „Metodika je prevzatá od renomovanej evalvačnej inštitúcie v Holandsku.“

Paula Koršňáková z evalvačnej inštitúcie v Holandsku však hovorí, že u nás použili metódu, pri ktorej „trošku pomohli“ úspešnosti žiakov na celoslovenskej úrovni.

„To je štandardný spôsob akurát u nás na Slovensku, že hodnotenie prikrášlime, aby to vyzeralo v očiach žiakov lepšie,“ hovorí aj matematikár Butaš.

Pomohol by pilot Vysoká neúspešnosť podľa Butaša ukazuje, že testy boli nesprávne zostavené. Nevhodné príklady by podľa neho malo vylúčiť takzvané pilotovanie. Úlohy by sa mali vyskúšať na vzorke detí skôr, ako ich zaradia naostro. „To je však veľmi drahé a na Slovensku sa šetrí,“ dodal Butaš.

SkryťVypnúť reklamu

Testovanie 9 píšu deviataci z matematiky a zo slovenčiny, prípadne z materinského jazyka. Výsledky zohľadnia pri tvorbe programov a osnov.

Pre stredné školy sú dôležité pri prijímacom konaní. „Testovanie u nás tvorí až 60 percent z prijímacích kritérií,“ hovorí riaditeľ Gymnázia na ulici Ladislava Sáru v Bratislave Pavel Sadloň. Považuje ho za objektívne.

Mali dve minúty na každú úlohu

Učitelia a žiaci boli náročnosťou zaskočení. Zľakli sa dlhých zadaní.

BRATISLAVA. Učiteľka matematiky zo Základnej školy na Nevädzovej ulici v Bratislave Elena Javorská hovorí, že test bol tento rok veľmi ťažký. „Deviatakov pripravujem už od roku 2006, ale tento bol zatiaľ najnáročnejší. Nechápem, kto to vôbec zostavuje. “

Ťažkosti s geometriou by Javorská neočakávala. „Skôr sa deti boja slovných úloh. Ak má niektorá zadanie na tri riadky, zľaknú sa, že je ťažká, hoci riešenie je jednoduché.“ Na počítanie mali podľa nej málo času. Celý test museli stihnúť za 60 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Deviatačka Katarína Barjaková je jednotkárka, problémové úlohy preskočila. „Test som napísala na 80 percent, podľa mňa bol pre deviatakov priťažký.“ Doma ho dala vyrátať sestre, ktorá je gymnazistka a tiež jej to nešlo ľahko.

Otázky podľa Pauly Koršňákovej z evalvačnej inštitúcie v Holandsku patria k požadovanému základu z matematiky na úrovni druhého stupňa. A to aj v prípade úloh 6., 7. a 14., ktoré nedokázali riešiť.

„Pri šestke a sedmičke sa žiaci zrejme zľakli grafických náčrtov,“ myslí si Koršňáková. Pri problémovej slovnej úlohe sa podľa nej nechali zlákať ponúkanými možnosťami a nezapísali si potrebné informácie zo zadania.

Ministerstvo školstva odkazuje, že príklady boli vhodné.

Zuzana Petková

Deti nevidia v priestore

Na druhom stupni tvorí geometria tretinu hodín z matematiky. Žiaci ju aj tak nevedia.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Geometria nie je obľúbená u žiakov, ale ani u učiteľov. Takto si slabé vedomosti detí z geometrie vysvetľuje ministerstvo školstva.

„Geometria je najslabšou oblasťou vo vyučovaní matematiky. Žiaci majú problém s priestorovou predstavivosťou, čo potvrdili viaceré analýzy,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková.

Menej geometrie, viac počítania Riaditeľ Gymnázia na ulici Ladislava Sáru v Bratislave Pavel Sadloň jej dáva za pravdu, že deviataci chodia na stredné školy bez potrebných vedomostí. „Geometria v posledných rokoch vo vyučovaní ustúpila. Preberá sa veľmi veľa príkladov.“

Priestorová predstavivosť je pritom podľa Sadloňa veľmi dôležitá pre normálne fungovanie v živote. „Napríklad v doprave, keď si človek nevie predstaviť dôsledky blízkosti dvoch vozidiel.“

SkryťVypnúť reklamu

Učia spoznávať tvary Geometria na prvom stupni základných škôl tvorí 16 percent a na druhom vyše 34 percent všetkých vyučovacích hodín.

„Geometria nikdy nebola obľúbená najmä u učiteľov 1. stupňa,“ tvrdí ministerstvo.

V reformných ročníkoch preto urobilo viaceré zmeny. Na prvom stupni sa deti učia poznávať geometrické útvary, na druhom napríklad spôsoby zobrazovania.

Zuzana Petková

Test z matematiky

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 475
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 607
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 259
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 726
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 614
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 001
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu