Jozef Mihál zatiaľ nezamestnaných nerozhýbal, teraz to skúsi Daniel Krajcer. Nezamestnaní prácu od obecných úradov odmietajú. Lukratívnejšie sú pre nich sociálne dávky.
BRATISLAVA. Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) chce, aby ľudia bez práce opravovali schátrané hrady. Podobný projekt, ktorý počítal s nasadením dlhodobo nezamestnaných na boj proti povodniam, zlyháva.
Starostovia upozorňujú, že nezamestnaným sa viac oplatí ostať doma a brať sociálne dávky.
„Ani jeden občan sa nezapojil do budovania protipovodňových opatrení. Odmietli s tým, že by prišli o sociálne dávky, a tak sa im to neoplatí,“ sťažuje sa Ján Tešlár, starosta Závadky nad Hronom v okrese Brezno.
Každý piaty dedinčan je bez roboty. „Kto by sa rozhodol prísť a robiť, za mesiac by zarobil okolo tristo eur.“ Hoci projekt čistenia potokov zatiaľ veľmi nezaberá, Mihálov stranícky kolega Krajcer chystá ďalší.
Včera ohlásil, že ľudí bez práce zapojí do obnovy hradných ruín. Už o mesiac majú začať opravovať Šarišský hrad. „Uvažujeme ešte o Uhrovci,“ dodal minister.
Výber ešte spresnia Pamiatky Uhrovec a Šarišský hrad
Hrad Uhrovec
neskororománsky hrad vznikol v rokoch 1251 až 1293, jedným z majiteľov bol Matúš Čák, rod Zayovcov hrad nechal spustnúť Šarišský hrad
prvýkrát sa spomína pod menom Sarus v roku 1245, nový kamenný hrad postavili po vpáde Tatárov, po roku 1660 bola časť hradu zničená, odvtedy upadal
Ako budú nezamestnaných vyberať, Krajcer neprezradil. Podľa generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva rezortu kultúry Branislava Rezníka výber má mať na starosti ústredie práce.
Ministerstvo kultúry podľa neho odsúhlasilo „rádovo desiatky tisíc eur“ na workshopy. „Tam nezamestnaní získajú zručnosti, ako kompetentne opravovať hrady.“
Aj skúsenosti Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny zatiaľ ukazujú, že zohnať nezamestnaných nie je ľahké. Z celoštátnych údajov vyplýva, že tých, čo by čistili korytá riek či rúbali dreviny v ich okolí, sa nedarí zohnať.
Od septembra do konca februára ústredie uzavrelo s obcami 149 dohôd, vďaka ktorým sa vytvorilo 835 pracovných miest. „Ku koncu februára bolo umiestnených 212 dlhodobo nezamestnaných občanov,“ napísal Peter Zeman z ústredia.
Projekt vymyslelo ministerstvo práce na čele s Jozefom Mihálom (SaS) vlani, keď Slovensko zasiahli historicky najväčšie povodne. Škody sa vyšplhali na rekordných vyše 700 miliónov eur.
Starostka Brusna v Banskobystrickom okrese Viera Krakovská hovorí, že ľudia, ktorí sú dlhšie doma, stratia pracovné návyky. „Zo zoznamu nezamestnaných som ani nedokázala vybrať jedného zodpovedného, ktorý by bol akože vedúci a dozeral na ostatných.“ V obci je 80-percentná nezamestnanosť.
Krajcerov projekt má byť spolufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu. Rezník ani ústredie práce včera nezverejnili, koľko peňazí si projekt dokopy vyžiada.
Pomoc aj cirkvi Minister kultúry včera prisľúbil pomoc aj cirkvi, ktorá vlastní viac kultúrnych pamiatok. Tie často chátrajú, pretože cirkev nemá peniaze na ich opravu. Cirkev, ktorá nemôže čerpať eurofondy, by mala podľa ministra získať peniaze z Nórskeho finančného mechanizmu.
Celkovo z neho môže Slovensko získať takmer 11,5 milióna eur v rokoch 2012 až 2014. „Sakrálne pamiatky budú podporované aj prostredníctvom dotačného systému ministerstva kultúry,“ povedal šéf rezortu.
Štát podľa Krajcera poskytne do konca volebného obdobia na záchranu a obnovu kultúrneho dedičstva 144 miliónov eur.

Beata
Balogová
