BRATISLAVA. Vyšetrovanie ako v amerických kriminálnych seriáloch. Štátneho koronera alebo policajného súdneho lekára by sme sa mohli dočkať aj na Slovensku, ak by prešiel zámer ministerstva vnútra. Jeho šéf Daniel Lipšic (KDH) uvažuje o tom, že by súdne pitvy a súdnoznalecké posudky robil Kriminalistickoexpertízny ústav, ktorý patrí pod policajné prezídium.
Pripravovanou zmenou chce ministerstvo vnútra ušetriť finančné prostriedky. „V kriminálnych prípadoch by mohol vykonávať súdne pitvy,“ povedal Lipšic o novej úlohe ústavu.
Na Slovensku je 45 súdnych lekárov
Pitvy v súčasnosti robia súdni lekári, ktorí sú nezriedka aj súdnymi znalcami. Ich zoznam eviduje ministerstvo spravodlivosti. Na Slovensku je ich 45. Väčšina z nich sú lekári, ktorí pôsobia na lekárskych fakultách alebo na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
„Nie je to finančne veľmi efektívne a znalecké posudky sú pomerne drahé,“ hovorí Lipšic. Koľko by štát mohol ušetriť, keby súdne pitvy a súdnoznalecké posudky robil štátny Kriminalisticko expertízny ústav, v pondelok nevedel povedať. „Zatiaľ je to len v štádiu úvah.“ Návrh má mať Lipšic do mesiaca.
„Existuje celý rad iných postupov, ako v danej oblasti ušetriť peniaze,“ myslí si právnik a súdny znalec Peter Kováč. Oslovení súdni lekári a znalci sa obávajú, že ak by štátny ústav robil súdne pitvy a súdnoznalecké posudky, mohla by byť narušená nezávislosť znalca.
Hrozí malý záujem
„V podstate každý posudok by mohol byť oprávnene napadnutý ako nezákonne získaný dôkaz,“ hovorí Kováč. Už dnes je podľa neho znalec vylúčený, ak je pochybnosť o jeho nezaujatosti – pre pomer k veci, k zadávateľovi alebo k inej osobe, ktorej sa úkon týka. „Ústav pritom patrí pod políciu,“ dodáva. „V zahraničí s tým nie je problém,“ hovorí Lipšic.
Súdni znalci pochybujú, že by niektorý z nich išiel robiť súdneho lekára alebo znalca do štátneho Kriminalistickoexpertízneho ústavu. „Neverím, že by súdni lekári boli ochotní znížiť svoju súčasnú životnú úroveň pre záchranu štátneho rozpočtu,“ hovorí Kováč.
V USA pitve súdny lekár s obhliadačom
Na miesto činu chodí v niektorých častiach New Yorku koroner, väčšinou ho však v Amerike už nahradil lekár.
BRATISLAVA. Pre zmeny v pitevniach sú inšpiráciou aj Spojené štáty. Súdne pitvy a súdnoznalecké posudky tam robia súdny lekár, známy ako medical examiner, alebo obhliadač mŕtvol, teda koroner.
Obidvaja sú štátnymi úradníkmi. Hoci dnes sú tieto dve funkcie už takmer synonymami, v minulosti išlo o dve rozličné funkcie.
Kým súdny lekár musel mať lekárske vzdelanie so špecializáciou v patológii a súdnom lekárstve, koroner nemusel byť lekárom a zvyčajne bol zamestnancom šerifa.
Dnes súdny lekár či obhliadač mŕtvol prichádzajú na miesto činu hneď po nájdení mŕtveho tela. Určia príčinu smrti, vykonajú pitvu a obdobu nášho súdnoznaleckého posudku.
V Českej republike súdne pitvy a súdnoznalecké posudky robia podobne ako na Slovensku nezávislí súdni lekári a znalci zapísaní v zozname ministerstva spravodlivosti.
(jkr)

Beata
Balogová
