Lučivná 31.mája (TASR) - Pluralitný systém zdravotného poistenia je výhodný pre pacienta, pretože mu dáva možnosť výberu. Zhodli sa na tom zástupcovia českého Zväzu zdravotných poisťovní a slovenského Združenia zdravotných poisťovní, ktorí sa stretli v Kúpeľoch Lučivná v popradskom okrese kvôli diskusii o realizáciu zmluvy o sociálnom zabezpečení, ktorú obidve krajiny podpísali v apríli tohto roka.
Viceprezident slovenského združenia Vladimír Balogh odmietol tvrdenia, že monopolizácia zdravotného poistenia by priniesla 400 miliónov korún úspor. Podľa neho mnohonásobne viac možno ušetriť racionalizáciou v zdravotníctve. Spresnil, že zadlženosť systému na Slovensku presiahla 15 miliárd korún a naďalej sa prehlbuje. Riešením je podľa neho skutočná transformácia zdravotníctva, o ktorej "sa zatiaľ viac hovorí a často ide iba o kozmetické úpravy". Dodal, že potrebná je aj motivácia zdravotníkov i samotných občanov, pretože na Slovensku pretrváva fenomén "sociálnej chorobnosti".
Výkonný riaditeľ českého zväzu Jaromír Gajdáček konštatoval, že takmer štvrť milióna poistencov prešlo vlani v Českej republike zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne do zamestnaneckých a trend pokračuje aj v tomto roku. U našich západných susedov pôsobí v súčasnosti deväť zamestnaneckých zdravotných poisťovní, ktoré majú vyše 3 milióny poistencov z celkového počtu 10,5 milióna občanov. Tamojší systém zdravotného poistenia disponuje ročne objemom 113 miliárd korún a poisťovne boli oddlžené. Na otázku TASR, aký je podiel prevádzkových nákladov z tohto objemu prostriedkov, odpovedal, že ich maximálna výška dosahuje štyri percentá. Dodal, že komerčné poisťovne pracujú s podstatne vyššími nákladmi. Na margo platobnej disciplíny podotkol, že približne za polovicu poistencov odvádza poistné štát a celková čiastka na jedného poistenca by sa mala zvýšiť od 1. júla tohto roka na 370 korún, čo je nárast o 120 českých korún.
*sv mh