Vysoké Tatry 25.júna (TASR) - Jozef Janiga nevníma odvolanie z postu náčelníka Tatranskej horskej služby (THS) ako osobnú prehru. Vedenie Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u ho 21. júna odvolalo z funkcie pre aktivity pri príprave zákona o Horskej záchrannej službe, spresnil dnes pre TASR.
Podporu zákonu Janiga odôvodnil tým, že zriaďuje jednotnú celoslovenskú profesionálnu organizáciu Horskú záchrannú službu (HZS) pod rezortom ministerstva vnútra. Rieši postavenie zamestnancov HZS, ich zaradenie, platové ohodnotenie, práva a povinnosti a taktiež práva a povinnosti iných subjektov, ktoré svoju činnosť vykonávajú v horských oblastiach. "Keďže som neoboznámil vedenie ŠL TANAP-u so svojimi krokmi a filozofia smerovania ŠL TANAP-u nie je totožná s pripravovaným zákonom, postupovalo vedenie tak, ako postupovalo." Konštatoval to Janiga na svoje odvolanie z funkcie riaditeľom Štátnych lesov TANAP-u Mikulášom Michelčíkom, ktorý do tejto funkcie dočasne vymenoval doterajšieho zástupcu náčelníka Martina Mladoňa.
Vysvetlil aj dôvody svojej podpory návrhu zákona. Jedným z nich je integrácia horských služieb, postavenie a trendy vývoja horskej záchrany v alpských krajinách, rôzne právne normy, ktoré sú alebo vstúpia do platnosti na Slovensku ako napríklad Zákonník práce, Zákon o verejnej službe, Zákon o lesoch, novelizácia Zákona č. 287 o ochrane prírody a krajiny, rôzne aktivity súkromných spoločností a v neposlednom rade kladný postoj a podpora pracovníkov THS pripravovanému zákonu o HZS. Ako podotkol, nie je pravdou, že pripravovaný zákon likviduje občianske združenia. Tie sú vytvorené na základe zákona č. 83/1990, ktorý definuje podmienky vzniku, štruktúry ale aj financovania dobrovoľných združení. Podľa Janigu sa treba rozhodnúť, či ísť smerom profesionalizácie alebo dobrovoľnosti. Osobne zastáva postoj profesionalizácie, pričom nechce zľahčovať postavenie dobrovoľných zborov, ktoré tu budú musieť byť stále.
V súvislosti s dvojročným pôsobením vo funkcii náčelníka THS uviedol, že za ten čas sa podarilo dostať ju do medzinárodnej organizácie IKAR-CISA, ktorá združuje horské záchranné systémy. Podarilo sa obnoviť činnosť školiaceho strediska, obnoviť reprezentačný ples THS. "Bola podpísaná medzinárodná zmluva o spolupráci s poľskou záchranou službou TORP. Osemdesiat percent pracovníkov THS má stredné zdravotné vzdelanie odbor zdravotnícky záchranár a dvaja skončili odbor diplomovaný záchranár. Získali sme uznania na rôznych súťažiach," uviedol Janiga. Dodal, že si najviac cení 4. miesto na celoslovenskej súťaži rýchlej zdravotnej pomoci a verí, že aj v budúcnosti bude môcť dať záchrane v horách všetok svoj um a skúsenosti.