SME

ZMOS požiada prezidenta, aby nepodpísal zákon o platoch starostov

Združenie miest a obcí Slovenska vyjadruje nepokojnosť s rozhodnutím parlamentu o platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest.

BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska je nespokojné s novelou zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest, ktorú v utorok schválil parlament.

"Prerokovaná novela podľa ZMOS nerešpektovala výsledky doterajších rokovaní združenia s predstaviteľmi vlády SR. Nezohľadňuje vecné pripomienky, je neúplná, nekomplexná a nedokonalá a zároveň ju považuje za zásah do princípu nezávislosti a suverenity samospráv," konštatuje ZMOS v stanovisku, ktoré poskytol hovorca Michal Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu

Združenie miest a obcí Slovenska sa preto v najbližších dňoch obráti na prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča so žiadosťou, aby novelu vrátil poslancom na opätovné prerokovanie.

Podľa schválenej novely by starostom a primátorom mali klesnúť základné platy o desať percent, pričom ich zákonnú mzdu im bude môcť zastupiteľstvo zvýšiť maximálne o 70 percent.

Odstupné po vypršaní mandátu bude po novom nie päťmesačné, ale len trojmesačné, aj to len v prípade, že starostovia a primátori svoju funkciu vykonávali aspoň šesť mesiacov. Ak boli vo funkcii kratšie, na odstupné mať nárok nebudú. Po novom budú musieť byť zvýšené platy písomne uvedené v zápisnici v presnej výške v eurách.

V tých obciach a mestách, ktoré budú v ozdravnom režime alebo v nútenej správe, poslanci miestneho zastupiteľstva nebudú môcť starostom a primátorom zvyšovať platy a bude im patriť len základná mzda vyplývajúca zo zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Schválená novela sa bude dotýkať aj terajších starostov a primátorov. Do dvadsať dní od účinnosti nového znenia budú musieť zvolať zastupiteľstvo, aby im priznalo plat v medziach predpísaných novelou, ak sa tak nestane, bude im prináležať len minimálna mzda podľa zákona.

Platy poslancov a primátorov budú musieť byť po novom uvedené v presnej výške v zápisnici z rokovania zastupiteľstva.

V obciach do 500 obyvateľov bude môcť zastupiteľstvo znížiť plat starostu so súhlasom starostu až na nulu a znížiť tak povinné platby obciam, ktoré majú rozpočtové ťažkosti. Nové znenie zákona by malo byť účinné od 1. mája, podmienkou je však súhlas hlavy štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 381
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 579
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 352
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 343
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 556
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 530
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Fotka zo zápasu Olympique Lyon - Manchester United.

Cennú remízu si z Londýna nesie Eintracht Frankfurt.


TASR
Slovenský hokejista Matej Kašlík.

Pozrite si góly zo zápasu Švajčiarsko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2025.


a 1 ďalší
Leo Beenhakker.

S „bielym baletom“ vybojoval šesť trofejí vrátane troch španielskych titulov v rade.


TASR
Gólová radosť hráčov Zvolena.

Semifinálová séria sa tak opäť sťahuje na ľad HKM Zvolen.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu