SME

Fuzik: Situácia Slovákov v Maďarsku naozaj nie je ľahká

Na slovenských menšinových školách v Maďarsku je počet hodín výučby materinského jazyka už 30 rokov nízky v priemere iba štyri hodiny týždenne.

BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Situácia slovenskej menšiny v Maďarsku naozaj nie je ľahká, vyhlásil v rozhovore pre maďarskú tlačovú agentúru MTI predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fuzik v reakcii na nedávno zverejnené vyhlásenie Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ).

Podľa slov predsedu CSS je možné sťažovať sa na mnohé záležitosti týkajúce sa situácie Slovákov v Maďarsku. Fuzik vyjadril súhlas s kritickým vyhlásením ÚSŽZ k postaveniu slovenskej menšiny v Maďarsku, avšak poznamenal, že dokument úradu sumarizuje aj problémy, ktoré neboli riešené desiatky rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako príklad uviedol, že na slovenských menšinových školách v Maďarsku je počet hodín výučby materinského jazyka už 30 rokov nízky v priemere iba štyri hodiny týždenne.

Potvrdil vyhlásenie ÚSŽZ, že pociťujú čoraz väčší nedostatok mladých pedagógov, čo sa pokúšajú podľa Fuzika riešiť štipendiami pre žiakov 7. a 8. ročníka, aby ich motivovali pre štúdium na gymnáziách v Budapešti a v Békešskej Čabe.

Dostávajú menej peňazí

Podľa predsedu CSS pozitívom popri problémoch je, že v roku 2011 dostávajú občianske združenia z rozpočtu o niečo viac financií, ako v predchádzajúcich rokoch. Fuzik pre MTI povedal, že má pravidelný pracovný kontakt s ÚSŽZ, prostredníctvom ktorého dostáva slovenská menšina v Maďarsku aj materiálnu podporu.

MTI pripomína, že predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milan Vetrák v piatok 25. marca 2011 prijal vedúceho Klubu poslancov Spolu CSS Imricha Fuhla, predsedníčku Zväzu Slovákov v Maďarsku (ZSM) Ruženu Egyedovú-Baránekovú a úradujúcu tajomníčku ZSM Moniku Szabóovú, aby spoločne rokovali o aktuálnej situácii slovenskej menšiny v Maďarsku.

Maďarsko

Polícia vyšetrovala kauzu falošných 100-eurových bankoviek.


TASR 1
Maďarský premiér Viktor Orbán sleduje, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpisuje hosťovskú listinu na začiatku summitu o bezpečnosti, obrane a demokratických štandardoch v Tirane v Albánsku v piatok 16. mája 2025.

Nikto, kto sa zaoberá politikou, by nemal prijímať zahraničné peniaze.


TASR 3
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 676
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 386
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 363
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 225
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 619
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 238
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 225
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 906
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hamšík Academy a MFK Dukla sa spájajú.

O spolupráci kluby informovali na tlačovej konferencii.


Tréner Dean Evason na kanadskej lavičke počas zápasu Kanada - Dánsko vo štvrťfinále MS v hokeji 2025.

Záruba túto situáciu vtipne okomentoval.


a 1 ďalší
Branko Radivojevič

Osobnosti reagujú na pridelenie organizácie MS v hokeji 2029 Slovensku.


TASR
Hokejista Dánska Nick Olesen (95) sa teší so spoluhráčmi po strelení víťazného gólu vo štvrťfinálovom zápase Dánsko - Kanada.

Dáni v novom vydaní rebríčka síl IIHF poskočili až na druhé miesto.


Samuel Grega
SkryťZatvoriť reklamu