BRATISLAVA. Polícia od novembra vyšetruje podozrenie, že príslušníci SIS zneužili svoje právomoci. Preveruje, či je pravda, že získali informácie o možnom kupovaní poslancov za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, ale neodovzdali ich polícii, ktorá by začala vyšetrovať.
Vyšetrovanie sa začalo na základe správy, ktorú polícii odovzdal novinár Tom Nicholson. Vypracovali ju údajne príslušníci SIS na základe odpočúvania bratislavského bytu.
Polícia zisťuje, či je správa pravdivá. Požiadala riaditeľa SIS Karola Mitríka, aby zbavil mlčanlivosti príslušníkov SIS a prezidenta Ivana Gašparoviča, aby zbavil mlčanlivosti bývalého riaditeľa SIS Jozefa Magalu. Obaja dali zamietavé stanovisko.
„Je pravda, že pán prezident nezbavil povinnosti mlčanlivosti bývalého riaditeľa SIS,“ povedal Gašparovičov hovorca Marek Trubač. Na otázku prečo, nereagoval.
„SIS poskytuje orgánom činným v trestnom konaní všetku súčinnosť v rozsahu a spôsobom, ktorý dovoľuje zákon,“ povedal hovorca SIS Alexander Kurtanský. Prečo nezbavili príslušníkov mlčanlivosti, nevysvetlil.
Riaditeľa SIS vybrala premiérka Iveta Radičová. Jej hovorca Rado Baťo na otázku, či premiérka nepodporuje vyšetrenie podozrení o kupovaní poslancov, povedal, že zbavovanie mlčanlivosti je v právomoci riaditeľa SIS.
„Legálne odposluchy majú byť súčasťou vyšetrovacieho spisu. Ak neboli, alebo nie sú, treba sa pýtať, prečo.“ Práve to sa snaží zistiť polícia.
„Rovnako vážnou je otázka, ako je možné, že v roku 2009, teda v čase, keď bol riaditeľom SIS Jozef Magala, sa k novinárovi len tak dostal spis údajne pochádzajúci zo SIS,“ dodal Baťo.
Bez možnosti vypočuť príslušníkov SIS sa polícia vo vyšetrovaní nepohne. Dzurindov kabinet v závere vládnutia podporovali dvaja poslanci HZDS.
Daniel Lipšic z KDH vlani vyhlásil, že pravicové strany by sa za kupovanie poslancov mali ospravedlniť. „Rozumný človek neverí, že ak je parlament zablokovaný a dvaja prejdú bez vysvetlenia, že to je v poriadku.“ Radičová vtedy označila jeho slová za konštrukt.

Beata
Balogová
