BRATISLAVA.
Ako informoval hovorca združenia Michal Kaliňák, vyjadrenia predstaviteľov SaS v tomto duchu vnímajú samosprávy ako pokračovanie v snahách o deformáciu miestnej územnej samosprávy. Poznamenal, že takémuto kroku chýba silná argumentačná základňa a analýzy dopadov na život v municipáliách.
"Pripomíname, že neprimerané znižovanie počtu poslancov v zastupiteľstvách môže devalvovať princípy zastupiteľskej demokracie," povedal Kaliňák. Zo zastupiteľstiev sa týmto krokom môžu podľa jeho slov urobiť exkluzívne kluby a nie priestor širokej plurality a občianskej reprezentácie.
Avizoval, že v prípade návrhov legislatívnych zmien bude ZMOS požadovať štandardné pripomienkové konanie, v ktorom dostanú priestor vecné návrhy a odborné stanoviská všetkých zainteresovaných, vrátane odbornej verejnosti.
Kaliňák poznamenal, že platný zákon o obecnom zriadení upravuje možnosť stanovovať počet poslancov v zastupiteľstvách. "Po roku 2002 došlo k výraznému zníženiu počtu poslancov mestských, miestnych a obecných zastupiteľstiev."
Vysvetlil, že počet poslancov určuje pred voľbami obecné zastupiteľstvo, a to podľa počtu obyvateľov obce. Počet poslancov preto kopíruje počet obyvateľov v mestách a obciach, pričom zákon určuje dolnú a hornú hranicu počtu poslancov, doplnil.
Otvárať otázku znižovania počtu poslancov obecných zastupiteľstiev v medzivolebnom období, a navyše chvíľu po voľbách, je úplne nemiestne. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla premiérka a podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová. Reagovala tak na zámer SaS, ktorá chce znížiť počet obecných poslancov o 30 percent.
Strana SaS tvrdí, že za jedno volebné obdobie obce znížením počtu poslancov o tretinu ušetria na nákladoch až 18 miliónov eur. Podľa poslanca SaS Szilárda Somogyiho je v súčasnosti počet obecných poslancov nezmyselne vysoký. "Na Slovensku je možné mať až 20.900 poslancov. Každý z nich podľa našich odhadov znamená pre obec v prevádzkových nákladoch asi 60 eur," vysvetlil.