Bratislava 25. júna (TASR) - Na vyrovnanie základných dlhov a naplnenie Zákona o verejnej službe v rezorte školstva je podľa predsedu Odborového zväzu Pracovníkov školstva a vedy Jána Gašperana potrebná jedna miliarda Sk.
Za nevyhnutné označil Gašperan na dnešnom stretnutí s novinármi v súvislosti s hodnotením plnenia Programového vyhlásenia vlády v rezorte školstva zvýšenie 3,6 percentného podielu z HDP v školstve na 4,25 percent v budúcom roku. Priemerný príspevok krajín Európskej únie na školstvo predstavuje podľa jeho vyjadrenia šesť percent z HDP, v Nórsku, Švédku a Dánsku je to dokonca osem percent z HDP.
Ako ďalej uviedol, čiastočné zlepšenie finančného ohodnotenia školských zamestnancov nastalo v apríli tohto roku v súčinnosti s platnosťou Zákona o verejnej službe. Zákon však podľa neho nerieši neadekvátne mzdové ohodnotenie pedagogických zamestnancov. Plánované zvýšenie platu učiteľov na 1,2 až 1,6-násobok priemernej mzdy vláda nezrealizovala. V dôsledku toho sa pedagogickí zamestnanci dostanú na úroveň priemernej mzdy, spresnil. Pokles platov o takmer 18 percent v porovnaní s rokom 1989 sa podľa jeho vyjadrenia taktiež nepodarilo zastaviť. Na konci roku bude na rovnakej úrovni, prípadne sa zníži o jedno percento.
Zo 16 vládou prijatých úloh v oblasti výchovy a vzdelávania si podľa predstaviteľov odborového zväzu súčasná garnitúra päť úloh splnila a desať splnila čiastočne. Úlohu, ktorá sa týka zriadenia oblastných školských úradov, si nesplnila. Gašperan predbežne zhodnotil činnosť vlády známkou dobrý. Vypracovanie koncepcie školstva Milénium, projekt Infovek a schválenie Zákona o verejnej službe považuje Gašperan za najväčší prínos v rezorte školstva. Najväčším negatívom je podľa neho pretrvávajúca podfinancovanosť školstva a nedostatočné odmeňovanie učiteľov.