Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Látka na výrobu heroínu, ktorú v decembri viezol český kamión do Turecka, mala byť spracovaná v inej krajine. Povedali to šéfovia našej prokuratúry, ktorí prípad dozorujú. Kam anhydrid smeroval povedať nechcú.
Trestné stíhanie celej skupiny začali v septembri minulého roku. Vtedy podľa prvých poznatkov hľadali teroristickú skupinu.
„Keď sa tieto informácie po začatí trestného stíhania nepotvrdili a rozplynuli sa a potvrdilo sa len to, že látka sa mala použiť len na výrobu heroínu dozor prebral prokurátor odboru osobitného určenia,“ povedal šéf odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky. Od februára teda hľadajú drogových dílerov. K vyriešeniu prípadu má pomôcť aj korunný svedok.
Informácie o tom, prečo sa dodávka nedostala až do cieľa, keďže Turecko nebolo cieľovou krajinou dodávky, sa podľa Šufliarskeho zatiaľ nepodarilo zabezpečiť.
Turecký minister Egemen Bagis v januári zlyhania tamojšej polície v prípade nekomentoval. O kauze kamión tvrdil, že najväčšia sieť obchodu s drogami v Európe je pod kontrolou kurdskej organizácie PKK. Skupina je na zozname teroristov a svoje aktivity údajne financuje práve z obchodu s drogami.
Aj minister vnútra Daniel Lipšic vtedy povedal, že výnosy z tejto drogovej zásielky „nemali ísť na charitu“.
„V súčasnej dobe je trestne stíhaných osem osôb, jeden je Slovák, ostatní sú cudzinci. Počet stíhaných osôb nie je konečný, aby sme zistili celú sieť členov trestnej skupiny,“ povedal Šufliarsky.
Pre nedovolenú výrobu drog už zadržali dvoch Slovincov, ktorým hrozí 25 rokov až doživotie. Postavenie Slováka v celej skupine je podľa Šufliarskeho predmetom vyšetrovania, o účasti jednotlivých členov skupiny povedia viac v čase, keď podajú žaloby.
Anhydrid sa podľa prokuratúry nevyrábal na Slovensku, hoci ho do českého kamiónu nakladali v Dunajskej Strede.
„Slovenská republika získala prvotné informácie o tom, že anhydrid kyseliny octovej by sa mal nachádzať u nás a mal by sa použiť na výrobu heroínu v inom štáte,“ povedal Šufliarsky.
Na výrobu heroínu bol podľa Šufliarskeho pripravený aj anhydrid, ktorý polícia zadržala tento týždeň v Dunajskej Strede. Spoločne s dodávkou látky, ktorá je stále v Turecku ide podľa neho o významný dôkaz a preto nepovedia, kde sa nachádza ani čo sa s ním bude robiť ďalej.
Polícia vraj pri decembrovej dodávke nijako neporušila zákony nijakej zo zúčastnených krajín.

Beata
Balogová
