Projekt podľa Norberta Havalca riešili na základe požiadaviek obrany a nebol predražený.
BRATISLAVA. Pri armádnom projekte slovenského supervojaka 21. storočia unikali štátu obrovské peniaze nielen pri „výskume“, ale aj pri nákupe komponentov, tvrdí ministerstvo obrany.
Napríklad bojový nôž, ktorý je len jednou zo súčastí výstroja, stál údajne až 23-tisíc korún. „Pokladám to za vyhodené peniaze, za tunelovanie,“ povedal minister obrany Ľubomír Galko.
Drvivá väčšina komponentov výstroja podľa neho nebola vyvinutá, ale „komerčne zakúpená“. Vývoj navyše podľa neho „nenastal“.
Supervojak balistická vesta prístroj na nočné videnie osobná rádiostanica osobný počítač hydratačný systém náhradné batérie zbraň s laserovým zameriavačom laserový diaľkomer poľná lopatka bojový nôž
Projekt Pokročilý individuálny bojový systém dostala v roku 2005 za ministrovania Juraja Lišku (vtedy SDKÚ) priamym zadaním firma Magic Trading Corporation podnikateľa Norberta Havalca známeho z kauzy Interblue.
Za ministra Jaroslava Bašku (Smer) ho zvýšili na dvojnásobok na celkových 3,2 milióna eur. Firma podľa Galka v rokoch 2007 až 2010 armáde nedodala nič, platby do nej však naďalej prúdili.
Ministerstvo včera novinárom ukázalo jednu z desiatich funkčných vzoriek výstroja. Bola uskladnená u dodávateľa.
„Odmietame vyjadrenia predstaviteľov ministerstva, že projekt PIBS je predražený. Naopak, myslíme si, že suma vyčlenená na vývoj a výskum bojovníka v rámci projektu PIBS nie je vysoká, ale poddimenzovaná v porovnaní
s cenou výskumu v iných krajinách, ktoré obdobné projekty realizovali,“ napísala šéfka predstavenstva Magic Trading Corporartion Tatiana Svitková. Ako príklady uviedla výskum v Nemecku za 19,5 milióna eur, v Španielsku za 24,5 milióna eur a v Izraeli za 100 miliónov dolárov.
Firma navyše tvrdí, že v minulosti dodali ministerstvu desať kompletov. Vrátilo sa im vraj na ďalší výskum iba deväť.

Beata
Balogová
