BRATISLAVA. Spoločnosť Hayek Consulting získala za minulej vlády veľkú štátnu zákazku v netransparentnom tendri. Konštatoval to v piatok Úrad pre verejné obstarávanie.
„Obstarávateľ svojím konaním porušil princíp transparentnosti, lebo nepreukázal oprávnenosť použitia podprahového postupu pre nadlimitnú zákazku na služby,“ povedal hovorca úradu Branislav Zvara s tým, že zistenie sa týka tendra na ministerstve financií. Bližšie podrobnosti o výsledkoch kontroly v piatok neposkytol.
Pochybil Počiatek Hayekovci Hayek Consulting dodala ministerstvu financií projekt za vyše 1,5 milióna eur, do tendra, ktorý nezverejnili vo vestníku, sa prihlásili ešte dve spriaznené firmy, aj od agentúry ministerstva hospodárstva hayekovci získali zákazky v súťažiach s prepojenými firmami, v septembri premiérka potvrdila, že ak by tlačila na odchod Chrena a Švejnu, hrozil by rozpad koalície, NKÚ zistil porušenie zákona o rozpočtových pravidlách, Protimonopolný úrad ešte koná.
Firma ministerstvu Jána Počiatka dodala projekt programového rozpočtovania samospráv spolu za vyše 1,5 milióna eur. Do tendra, ktorý nebol vyhlásený vo vestníku verejného obstarávania, sa prihlásili ešte dve firmy blízke hayekovcom, ktoré nepredložili reálne ponuky a neboli pri otváraní obálok.
Podozrenia z prepojenia firiem kontrola podľa Zvaru neskúmala. Je to záležitosť Protimonopolného úradu, ktorý výsledky kontroly zatiaľ nepredložil.
Exminister financií Ján Počiatek (Smer) hovorí, že zistenie ÚVO nevníma čiernobielo. „Vidím to ako nejednoznačnosť zákona, ktorý by bolo treba zmeniť tak, aby k podobným prípadom v budúcnosti nedochádzalo.“
Zákon je podľa neho nejednoznačný v tom, aká metóda obstarávania sa má pri akých službách použiť. V tomto prípade jeho ministerstvo zvolilo jednoduchší, menej transparetný postup.
Radičová: Vravela som to Bývalý spolumajiteľ firmy Martin Chren (SaS) sa v piatok k zisteniu kontrolórov nevyjadril. V minulosti sa bránil, že všetky projekty boli obstarané v súlade s právom. „Nešlo o žiadne priame zadania či rokovacie konania bez zverejnenia, ktoré by boli síce legálne, ale málo transparentné,“ hovoril vlani v októbri.
Funkcie štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva sa Chren vzdal vo februári tohto roka, keď už podľa neho bolo po kauze. Odmietol vtedy, že by dôvodom rezignácie boli zistenia ÚVO, ktorý bol vtedy s kontrolou na konci. V súčasnosti je Chren poslancom.
Premiérka Iveta Radičová, ktorá pred časom preniesla zodpovednosť za kauzu na šéfa SaS Richarda Sulíka, stanovisko nemení. „Konštatovanie ÚVO potvrdzuje to, čo hovorila. Z hľadiska vecnej a zákonnej zodpovednosti za realizáciu tendra je to kauza bývalej vlády,“ povedal jej hovorca Rado Baťo.
Kontroly už boli Tendre hayekovcov preveroval aj Najvyšší kontrolný úrad. Ten konštatoval nehospodárne konanie štátu. Podľa NKÚ došlo k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách.
Spolu s Chrenom bol v Hayek Consulting spolumajiteľom aj Ivan Švejna z MostaHíd. Ten sa pre kauzu vzdal funkcie štátneho tajomníka ministerstva dopravy vlani v októbri.

Beata
Balogová
