Riaditeľka RTVS tvrdí, že na odstupné má nárok, aj keď pre štát robí ďalej.
BRATISLAVA. Hoci sa Miloslava Zemková stala riaditeľkou RTVS, z rozhlasu dostala odstupné asi 17-tisíc eur.
Vyplatenie sumy umožnila kolektívna zmluva, ktorú podpísala Zemková s odborármi niekoľko týždňov pred spojením verejnoprávnych médií.
Zemková na tom nič zlé nevidí. „Všetci štátni funkcionári, keď odídu, sú chránení a dostávajú odstupné, len riaditeľ STV a SRo nebol.“ Hovorí, že na peniaze má nárok, keďže rozhlas viedla štyri roky s dobrými hospodárskymi výsledkami.
Riaditeľka vzala odstupné, následne začala šetriť na platoch zamestnancov. Pre finančné problémy je telerozhlas v kríze a nezaobíde sa bez pomoci štátu. V súčasnosti chystá hromadné prepúšťanie, zruší sa vyše 400 pozícií.
Podpredseda rady RTVS Andrej Miklánek sa chce na najbližšom rokovaní Zemkovej na odstupné pýtať. „Hoci je to právne v poriadku, má to aj etický rozmer.“ Bývalý šéf STV Štefan Nižnanský odchodné nedostal.
Zemková si dala padák Zemkovej platy plat riaditeľky RTVS je zo zákona asi tritisíc eur, predseda parlamentu Richard Sulík jej ho zvýšil na 6152 eur, ako šéfka SRo zarábala podľa majetkového priznania za rok 2009 mesačne 4282 eur, dostala odstupné asi 17-tisíc eur.
„Mal tam naozaj veľmi ošetrené niektoré veci, ale túto nemal,“ komentoval šéf televízie Ľuboš Machaj zmluvu bývalého riaditeľa STV Štefana Nižňanského, ktorý odišiel bez odstupného.
Slovenský rozhlas na odchodné pre topmanažment nezabudol a mesiac pred zlúčením verejnoprávnych médií ho poistil v kolektívnej zmluve.
Zmluvu menili Odborári a vedenie bývalého SRo mali pôvodne uzavretú zmluvu do 31. decembra 2010. Tá riaditeľke nepriznávala odstupné. Jej platnosť však ukončili predčasne a uzavreli novú, podľa ktorej mali funkcionári dostať za každý odpracovaný rok odstupné vo výške priemerného platu. Nové podmienky podpísali šéfka odborov Zdena Baumanová a riaditeľka rozhlasu Miloslava Zemková.
Na základe toho dostala Zemková po zániku SRo odstupné vo výške štyroch platov. A to napriek tomu, že v súčasnosti riadi nástupnícku organizáciu, zlúčený Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS).
„Generálnej riaditeľke SRo skončila funkcia a zároveň pracovný pomer,“ zdôvodnila odstupné hovorkyňa RTVS Alexandra Štullerová Koreňová. Koľko presne Zemková dostala, Koreňová neuviedla. Odkázala na majetkové priznanie.
Na stránke parlamentu je zatiaľ zverejnené len priznanie za rok 2009, podľa neho mesačne zarábala v priemere 4282 eur. Pri odchode tak dostala asi 17-tisíc eur.
Ak by sa kolektívna zmluva nemenila, Zemková by nárok na peniaze nemala. Účelovú zmenu odmieta. „Termín kolektívneho vyjednávania bol stanovený dávno predtým – niekedy na jar 2010,“ uviedla Štullerová Koreňová. Podľa nej to nesúviselo s prípravou zákona o RTVS, ktorý zlúčil verejnoprávne médiá.
Koľko ľudí, toľko názorov Šéfka odborov Baumanová však hovorí opak. „Reagovali sme na legislatívu.“ Baumanová dodala, že chceli chrániť práva zamestnancov, medzi ktorých patrí aj manažment.
Odstupné mal v novej kolektívnej zmluve aj bývalý programový riaditeľ SRo Machaj a niekdajšia ekonomická šéfka Daniela Vašinová, ktorá teraz rozhlas vedie. RTVS tvrdí, že nič nedostali, lebo ich pracovný pomer sa neskončil.
Kolektívna zmluva platila len do 25. januára. V novej, ktorá je spoločná pre rozhlas a televíziu, už odstupné pre riaditeľku nie je. Rieši ho totiž nový zákon. Podľa neho má riaditeľ nárok na tri platy, avšak v prípade, ak je opäť zvolený, nedostane nič.
Vysvetľovať bude rade Podpredseda Rady RTVS Andrej Miklánek hovorí, že hoci je odstupné právne v poriadku, eticky by to mohol byť problém. „Odstupné má slúžiť na preklenutie obdobia, keď je človek prepustený z práce a hľadá si novú. Táto podmienka nebola pri pani riaditeľke splnená, keďže hneď prešla do RTVS.“ Na rade sa jej bude Miklánek pýtať, či sa nedá uvažovať o „inom využití tejto sumy“ v prospech RTVS.
Odstupné je diskutabilné podľa člena mediálneho výboru parlamentu Pavla Abrhana (KDH). „Miloslava Zemková síce pokračuje ako riaditeľka RTVS, ale treba uznať, že v rozhlase skončila s dobrými výsledkami.“
Bývalý minister kultúry Marek Maďarič (Smer) hovorí, že je to v rozpore s cieľom, podľa ktorého mali zlúčené médiá priniesť úsporu peňazí.
Zemková bola po zlúčení SRo a STV poverená riadením telerozhlasu. Vo feburári bola zvolená za riaditeľku. Jej plat je okolo tritisíc eur, predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) jej ho zvýšil na dvojnásobok.
Zemková: Štátu šetrím
Riaditeľka Rozhlasu a televízie Slovenska MILOSLAVA ZEMKOVÁ nevidí dôvod vrátiť odstupné. Jej zamestnanie sa vraj skončilo.
Prečo ste vzali odstupné?
Každý, kto odchádza zo zamestnania, má nárok na odstupné. Aj tí, ktorí opustia RTVS, budú mať nárok na tri plus dva platy. Podľa kolektívnej zmluvy a Zákonníka práce.
Lenže vy ste riaditeľkou telerozhlasu, nie ste po zlúčení verejnoprávnych médií bez práce.
To nie je pokračovanie môjho zamestnania.
Je to v poriadku, keď sa teraz v RTVS šetrí na platoch?
Je rozdiel medzi rozhlasom a televíziou. Ak by som na účte rozhlasu nenechala ani korunu alebo dlhy, aké boli v Slovenskej televízii, nežiadala by som o odstupné.
Nebude sa vám v tejto situácii zle vysvetľovať hromadné prepúšťanie a krátenie odmien zamestnancom RTVS?
Nemôžem za to, že mi tu Štefan Nižňanský nechal 45-miliónový dlh. Mám vrátiť odstupné za to, že mi nechal sekeru? Nehovoriac o tom, koľko sme už v RTVS ušetrili štátu peňazí opatreniami, ktoré sme prijali.
Zuzana Petková
Odborárka: Chceli sme chrániť aj vedenie
Bývalá šéfka rozhlasových odborov a dnešná vedúca odborov v RTVS ZDENA BAUMANOVÁ hovorí, že kolektívnu zmluvu chystali zamestnanci.
Prečo sa do kolektívnej zmluvy rozhlasu dostalo minulý rok ustanovenie o odstupnom pre topmanažment?
Prečo vás vždy zaujíma len topmanažment? Prečo vás nezaujíma, aké finančné objemy a nároky si z verejných peňazí pozbierajú aj radoví zamestnanci?
Prečo v novej kolektívnej zmluve už zmienka o odstupnom pre vedenie nie je a ani predtým tam nebola?
Lebo sa na tom zmluvné strany dohodli? Vy pochopíte, že kolektívna zmluva je dohoda dvoch?
Ktorá zmluvná strana navrhla takúto podobu dohody?
V Slovenskom rozhlase nikdy nepripravoval kolektívnu zmluvu zamestnávateľ, lebo on ju nepotrebuje. Vždy ju pripravovali a navrhovali zástupcovia zamestnancov, riešili všetky otázky a chránili všetkých, teda aj manažment.
Čiže ste chceli chrániť vedenie?
Áno aj.
Prečo? Nebolo v tom čase už jasné, že manažment rozhlasu prejde do telerozhlasu?
To bolo asi tak jasné ako to, že ja zajtra nezomriem.
Zuzana Petková

Beata
Balogová
