Bugár priznal, že má za sebou jeden nepríjemný rozhovor, pri ktorom na neho istá osoba tlačila.
BRATISLAVA. Predseda Mostu-Híd Béla Bugár pripustil, že má skúsenosti s lobistami. "To, že niekto príde, že viete čo, ja potrebujem podporiť pri kreovaní rozpočtu vedu a výskum, tak je to lobing? Určitým spôsobom je. Ale je to v prospech učiteľského a vedeckého stavu. S tým sa stretávame, to áno," povedal pre TASR.
Bugár zároveň priznal, že má za sebou aj jeden nepríjemný rozhovor, pri ktorom na neho istá osoba "tlačila". "Jediný raz ešte v roku 1998, keď sme sa dostali do vlády, som mal jeden nepríjemný rozhovor. Niekto ma tlačil a tak rýchlo ešte neopustil Národnú radu snáď nikto ako on," priblížil. Zároveň upozornil, že lobing nie je iba v politike. "Je všade. Ak si niekto myslí, že len politici sa stretávajú s lobistami, je na omyle," zdôraznil.
Dodal, že na Slovensku však nie je presne určené, čo lobing vlastne je, a tak vznikajú nedorozumenia a obvinenia. "Vznikajú rôzne dohady o tom, kto s kým a prečo rokoval a že si možno aj niečo pre seba odtrhol. Ja si nemyslím, že toto je takto v poriadku," uviedol pre TASR.
Domnieva sa, že by sa to dalo odstrániť prijatím zákona, ktorý by definoval, čo sa považuje za lobing a čo teda ústavní činitelia môžu a čo nie. "Mal by jednoznačne určiť, čo sa považuje za lobing a aké sú povinnosti toho, kto sa na lobingu zúčastňuje," doplnil.
Bugárov stranícky kolega, poslanec NR SR Gábor Gál tvrdí, že právna norma by zlepšila transparentný vzťah verejných funkcionárov. "Postavili by sa tam jasné mantinely. Čo sa môže a čo už nie," objasnil. Podľa neho by zákon mal stanoviť napríklad hranicu určujúcu, ktoré dary sú bežné a ktoré už nie. "Teda ktoré už zaváňajú podplácaním," poznamenal pre TASR.
Nazdáva sa, že by bolo vhodné, keby poslanci zverejňovali, od koho dostali návrh, s ktorým vystupujú. "Aby to bolo legitímne. Firma, združenie... Skôr či neskôr sa aj tak na to príde. Tak aby bolo jasné, od koho som dostal návrh, od koho som si ho osvojil," vysvetlil. Rovnako by mal zákon riešiť stretnutia verejných činiteľov. "Ako, kedy, za akých okolností je to prijateľné a kedy nie," doplnil.
Súčasný stav nepovažuje za dobrý. Hoci v minulosti bola snaha zmeniť ho, nevyšla. Návrh, s ktorým prišiel pred rokmi vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH), bol podľa Gála zbytočný. "Bol taký, že by sa len obchádzal," vysvetlil poslanec.