BRATISLAVA. Na Slovensko prišli tieto zdroje vo výške približne 70 miliónov eur počas prvého programového obdobia Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórskeho finančného mechanizmu.
V týchto dňoch sa projekty, ktoré boli z nich podporené končia. Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, "v rámci programového obdobia 2004 – 2009 boli pre Slovenskú republiku vyčlenené finančné prostriedky vo výške približne 70 miliónov eur, pričom 97 % z tejto sumy tvoria zdroje Nórskeho kráľovstva. Príspevky donorských štátov podporili stovku rozmanitých projektov v celej krajine a viac ako 200 menších projektov". Na financovaní projektov sa 10 až 15 percentami takmer vždy podieľalo aj Slovensko cez štátny rozpočet.
Projekty z rôznych oblastí, najmä životného prostredia, trvalo udržateľného rozvoja, regionálnej politiky a cezhraničných aktivít a zdravia a starostlivosti o deti zhodnotí v pondelok v Košiciach záverečná konferencia 1. programového obdobia. Okrem prijímateľov finančnej pomoci sa na konferencii zúčastnia aj zástupcovia donorských štátov a Úradu vlády SR, ktorý plní funkciu Národného kontaktného bodu.
Podľa vedúceho Úradu vlády SR Viktora Nižňanského smerovala podpora do všetkých regiónov a do deviatich prioritných oblastí. Peniaze podľa neho získali všetky typy organizácií - mimovládne, štátne, samosprávne aj podnikatelia. "Finančné mechanizmy umožnili bližšie prepojenie Slovákov, Nórov, Islanďanov a Lichtenštajncov. V roku 2004 by nikto nepredpovedal, že sa ročne do tejto medzinárodnej spolupráce zapojí viac ako 2 000 ľudí," cituje ďalej tlačová správa Nižňanského.
Spolu sa z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu v prioritných oblastiach v rokoch 2004 až 2009 podporili 91 individuálnych projektov. Išlo o projekty zamerané na deväť oblastí: akademický výskum (15), zachovanie európskeho kultúrneho dedičstva (16), regionálna politika a cezhraničné aktivity (9), zdravie a starostlivosť o deti (10), rozvoj ľudských zdrojov (16), zavedenie schengenského acquis, posilnenie súdnictva (2), ochrana životného prostredia (11), trvalo udržateľný rozvoj (11) a na oblasť technická pomoc súvisiaca s implementáciou acquis communautaire (1).
Základným cieľom finančných mechanizmov je prispieť k zníženiu ekonomických a sociálnych rozdielov medzi regiónmi Európskeho hospodárskeho priestoru, ktorý okrem všetkých členských štátov Európskej únie zahŕňa aj Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. "Donorské krajiny veľmi oceňujú skutočnosť, že miera čerpania finančných prostriedkov na Slovensku je vysoká - vyššia ako 83%. Osobne to považujem za skutočný úspech a dôkaz dobrej práce našich slovenských partnerov,“ cituje tlačová správa Trine Skymoen, veľvyslankyňu Nórskeho kráľovstva na Slovensku. Podľa veľvyslankyne donori a aj prijímatelia získali cenné skúsenosti, ktoré umožnia pokračovať a zlepšovať ich prácu v budúcnosti.
Ako dodal Úrad vlády SR, implementácia týchto finančných mechanizmov sa úplne nekončí. V októbri 2010 sa podpísali Memorandá o porozumení pre implementáciu Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu pre ďalšie programové obdobie na roky 2009 až 2014. Slovenská republika tak získa od Nórska, Lichtenštajnska a Islandu ďalšie finančné prostriedky v celkovom objeme 80,75 miliónov eur.