Tú parlament prijal v máji minulého roku.
Požiadavky podnikateľskej sféry, ktorú si osvojila väčšina členov výboru pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie, by podľa zástupcov ministerstva životného prostredia úplne "pochovali" obalový zákon. Ten bol napokon v parlamente dnes schválený podľa predstáv ekologického rezortu. Zo 104 prítomných zaň hlasovalo 78, proti boli 2, zdržalo sa 23 a 1 poslanec nehlasoval.
Zákon okrem iného zavádza povinné zálohy aj na nevratné obaly, pričom ukladá obchodnej sieti povinnosť spätného odberu. Priemyselníci však upozorňovali na to, že obchod sa tak stane držiteľom odpadu podľa zákona o odpadoch a budú sa naň vzťahovať špeciálne povinnosti. Preto žiadali, aby túto úpravu poslanci vypustili.
Podľa Spoločnosti priateľov Zeme však zavedenie zálohovania jednorazových sklenených a PET fliaš zníži množstvo odpadov z obalov v SR o asi 35 000 až 40 000 ton a takisto tvorbu divých skládok. Zákazníkovi sa ponúkne aj možnosť výberu. V predajniach s rozlohou nad 100 metrov štvorcových bude povinnosť ponúkať výrobky vo vratných aj nevratných obaloch.
Základným zámerom zákona je, aby sa slovenskí výrobcovia a dovozcovia pripravili na trhy Európskej únie. Ustanovuje sa ním označenie a zloženie obalu, ktorý by napríklad nemal obsahovať koncentráciu ťažkých kovov. Keďže SR zatiaľ zaostáva v systéme zberu, recyklácie a zhodnotenia, tento zákon vytvára priestor na jeho rozvoj. Výrobcom a dovozcom zároveň ukladá, aby pripravovali preventívne programy na minimalizáciu odpadov z obalov.
Od výrobcov alebo dovozcu obalov bude žiadať aj plnenie určitých percent recyklácie pre vybrané komodity. Únia ich má veľmi nízke, preto MŽP pristúpilo ku kvótam o niečo vyšším. Prijatý zákon by mal pomôcť pri znižovaní nezamestnanosti. V rozvíjajúcom sa odpadovom priemysle by stovky ľudí mali nájsť pracovné príležitosti.
Norma nadobudne účinnosť 1. januára budúceho roku.
*ad na