SME

Poisťovňa šetrí na invalidovi

Štátna poisťovňa šetrí aj na jednorazových cievkach pre ľudí, ktorí bez nich nemôžu močiť.

Na platenie nadštandardu štát nemá.Na platenie nadštandardu štát nemá. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ISIFA)

BRATISLAVA. Niekoľkocentimetrová priesvitná hadička, ktorá chráni obličky a močový mechúr. Aby invalidný dôchodca Vladimír Húšťava (54) z Banskej Štiavnice mohol vylučovať moč, musí použiť jednorazový katéter, cievku. Denne ich potrebuje šesť. Všeobecná zdravotná poisťovňa mu napriek odporúčaniu jeho urológa od januára odmieta preplácať viac ako štyri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Preto, že som už nemal cievky, bol som nútený vziať už použitú,“ opisuje situáciu spred pár dní. „Samozrejme som si do močového mechúra zavliekol infekciu a už na druhý deň som musel navštíviť urológa.“

SkryťVypnúť reklamu

Deje sa to v čase, keď poisťovňa s novým vedením a veľkými dlhmi výrazne šetrí. Súčasťou šetrenia je aj prísnejšie preverovanie toho, ako lekári liečia pacientov.

Chýba mu 60 cievok Cievkovanie

mesačný limit na cievky: 120; počet dospelých, ktorí ich potrebujú: približne 8500; počet dospelých, ktorí potrebujú viac ako 120 kusov: približne 85; cievkovanie potrebujú ľudia po úraze chrbtice, jej rázštepe, či poškodení miechy.

Vladimír Húšťava je po úraze chrbtice a miechy, ktorý utrpel v roku 1994, na vozíku.

Bez pohybu mal časté zápaly močových ciest. V roku 2006 ho hospitalizovali v nemocnici v rakúskom Innsbrucku. Zápal močového mechúra sa rokmi stal chronickým. Aby sa zbavil komplikácií, začal používať jednorazové cievky.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho urológ Marián Cvejkuš zo Zvolena hovorí, že podobne postihnutým ľuďom sa odporúča viac piť. Preto aj potrebujú viac cievok.

Limit kategorizačnej komisie ministerstva zdravotníctva je 120 cievok na mesiac, čo sú štyri na deň. Kto potrebuje viac, musí požiadať o výnimku. Je to prípad Húšťavu, ktorý ich mesačne potrebuje 180. Nevyhnutnosť výnimky potvrdil aj urológ Cvejkuš.

Poisťovňa výnimku nedala Výnimku mal Húšťava od poisťovne od roku 2008 do konca januára.

Na ďalšie obdobie mu ju neschválili. Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová sa odvoláva na limit stanovený kategorizačnou komisiou.

Výnimku vraj môžu udeliť, len „ak má poisťovňa dostatočné disponibilné zdroje“. Na otázku, či sú teda za odmietnutím výnimky finančné problémy poisťovne, Balážová hovorí, že ich organizácia „striktne dodržiava platnú legislatívu“ týkajúcu sa množstevných limitov.

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecná šetrí aj tam, kde by nemala, píše Marián Leško.

Stop dala revízna lekárka „Žiaľ, je tam limit, ale mali by byť nejaké dvierka v ťažších prípadoch,“ reaguje na rozhodnutie Cvejkuš, ktorý poisťovni poslal odporúčanie na vyšší počet cievok. Jeho názor podľa Balážovej revízna lekárka poisťovne Stanislava Psotková zo Žiaru nad Hronom zobrala do úvahy. Napriek tomu s výnimkou nesúhlasila.

Lekárka nechcela o prípade hovoriť a odkázala nás na poisťovňu. „Zostáva mu teraz cievky dokúpiť alebo mať nejakého sponzora,“ hovorí Cvejkuš. Jedna cievka stojí približne 69 centov.

Jednorazové cievky potrebuje približne 8500 pacientov. Približne 85 z nich ich potrebuje viac ako kategorizačnou komisiou stanovený limit 120 kusov.

Je to liečba na celý život

SkryťVypnúť reklamu

Lekári zatiaľ nedokážu obnoviť nervy, hovorí LADISLAV VALANSKÝ, prednosta Urologickej kliniky v Košiciach.

Stačí priemernému pacientovi 120 cievok na mesiac, ako ho stanovila kategorizačná komisia?

„Pri prevažnej väčšine dospelých pacientov tento počet cievok dostačuje.“

Je veľa ľudí, ktorí ich potrebujú viac?

„Presnejšie údaje o počte týchto pacientov na Slovensku nie sú k dispozícii, odhadom ich môže byť okolo 10 až 15 percent. Podľa mojich poznatkov sa to týka hlavne malých detí, ktoré majú nižšiu kapacitu mechúra v pomere k objemu vylučovaného moču. U dospelých je táto situácia zriedkavejšia.“

Aké zdravotné komplikácie má človek, ktorý potrebuje viac cievok?

„Pre vysoký mechúrový tlak medzi cievkovaniami je ohrozená funkcia obličiek. Druhá skupina máva opakované urologické infekcie. U časti pacientov je dôvodom na vyšší počet cievok výraznejšie unikanie moču.“

SkryťVypnúť reklamu

Končí sa pre pacienta vôbec niekedy cievkovanie?

„V súčasnosti nie sú dostupné metódy, ktoré by obnovili poškodené nervy alebo miechu, takže cievkovanie je spravidla celoživotnou liečbou.“

(jkr)

Deti potrebujú viac cievok ako dospelí

Limit na cievky prekračujú desiatky detí s postihnutím.

BRATISLAVA. Sú ich desiatky. Detí, ktoré potrebujú na vylučovanie moču jednorazové katétre, cievky.

Oproti dospelým, ktorí majú tie isté zdravotné komplikácie, sa častejšie stáva, že potrebujú viac cievok, ako umožňujú limity.

Desiatky detí s cievkou „Pätnásť percent takto postihnutých detí určite potrebuje viac ako 120 cievok mesačne,“ hovorí detská urologička Zuzana Kurcinová z Košíc.

Dodáva však, že zdravotné poisťovne jej doteraz vždy schválili navrhovanú výnimku z množstevného limitu.

SkryťVypnúť reklamu

Iba na východnom Slovensku je podľa nej vyše sto detí, ktoré potrebujú cievkovanie. Čísla za celé Slovensko sa nám nepodarilo zistiť.

Odkázané na cievky sú napríklad deti s rázštepom chrbtice. Ide o vývojovú anomáliu, ktorá spôsobuje stratu vnímania pocitov a bolestí, ako aj ochrnutie svalov, močového mechúra a čreva.

Pri týchto deťoch často zistia, že už pri menšej náplni močového mechúra je v ňom vysoký tlak, vtedy je potrebné nasadiť cievkovanie päť až šesťkrát denne.

Dieťa sa tak automaticky dostane nad limit stanovený Kategorizačnou komisiou ministerstva zdravotníctva, ktorý je 120 cievok na mesiac, čiže štyri na deň.

Pre deti s rázštepom chrbtice organizujú pri Handlovej letné tábory. FOTO – ARCHÍV TASR

Nemôžu veľa piť Viac cievok, ako dovoľuje limit, potrebujú podľa Kurcinovej mnohé postihnuté deti, pre prirodzene menší močový mechúr a vysoký tlak v ňom počas močenia. Tento jav, odborne nazývaný reflux, vháňa moč do obličky.

SkryťVypnúť reklamu

Deti, ktoré sa cievkujú, nesmú podľa Kurcinovej veľa piť. „Maximálne dva litre denne.“ Každé dieťa s týmito problémami musí navyše brať aj lieky.

(jkr)

Všeobecná rieši dlhy

Šéf štátnej poisťovne začal po nástupe šetriť. Dôvodom bola vysoká strata bývalého vedenia.

BRATISLAVA. Najväčšia zdravotná poisťovňa – štátna Všeobecná – je na tom finančne zle. Takmer 70 miliónovú stratu v nej nechalo bývalé vedenie.

Všeobecná Ako šetrí

nepredĺžila zmluvu so 170 odbornými lekármi a asi 130 oddeleniami v nemocniciach; prepustila 307 pracovníkov; predáva budovy v Košiciach, Bratislave a Humennom; chce vybrať o percento viac na poistnom – prísnejšie preto postupuje proti neplatičom.

Okrem toho koncom marca šéf poisťovne Marián Faktor z KDH informoval aj o údajnej manipulácii v účtovníctve v rokoch 2006 až 2009.

SkryťVypnúť reklamu

Tá môže stratu zvýšiť ešte o najmenej 50 miliónov eur, tvrdí. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa má okolo 3,5 milióna poistencov.

Po nástupe Faktora bola mesačná strata okolo 5 až 7 miliónov eur. Preto nový šéf zaviedol úsporné opatrenia. Vedenie prepustilo zamestnancov, ale aj nepredĺžilo zmluvy s lekármi či nemocničnými oddeleniami.

Vďaka opatreniam začala poisťovňa na mesačnej úrovni hospodáriť s miernym ziskom. Aj preto nechce postup meniť.

Okrem rušenia zmlúv znižovala aj sumu, ktorú platila nemocniciam či lekárom. „Redukujeme náklady v oblasti nákupu starostlivosti – revíznou činnosťou, optimalizáciou siete, špecialistov, lôžok aj platieb,“ povedal Faktor.

Poisťovňa tak nemocniciam a lekárom platí menej. Zároveň aj viac kontroluje, či lekári predpisujú to, čo naozaj pacienti potrebujú a či nerobia fiktívne výkony.

SkryťVypnúť reklamu

(vfo)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 253
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 221
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 043
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 739
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 619
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 822
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 631
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu