Za Lidice! Autentické svedectvo účastníka bitky o Bobrovec

Vybojovať dôležitú bitku z 2. svetovej vojny môžete aj dnes. Stačí, ak sa zúčastníte na jej rekonštrukcii, napríklad bitke pri Bobrovci v Liptove. Výhodou je, že ak aj padnete hrdinskou smrťou, o chvíľu vstanete a žijete ďalej.

Nevieme, ako sú na tom druhovia v zbrani v Jalovci, a či sa ešte neobjavia Nemci. Sme preto v strehuJe večer, piatok 25. marca 2011. Prichádzam do Bobrovca v Liptove. Zajtra prebehne rekonštrukcia bitky, ktorá sa tu odohrala pred 66 rokmi a pri ktorej vojaci Prvého československého armádneho zboru vytlačili Nemcov. Pred miestnou základnou školou pofajčievajú vojaci.

Čechoslováci spolu s Nemcami. Niektorí v papučiach, iní ustrojení tak, ako sa na vojakov patrí. Ide o členov dvanástich klubov vojenskej histórie zo Slovenska i z Čiech. Na druhý deň sa týchto 130 ľudí rozpŕchne po okolitých dedinách, aby spolu zviedli dôležitý boj.

Autobusom na východ

Budíček je o šiestej ráno. Vstávam a začínam sa obliekať. Vojenské nohavice sú mi trochu úzke, vojenská košeľa tiež, a treba ju zapnúť až po krk, čo mi spôsobuje menšie problémy s dýchaním. Baranica ma tlačí na hlave. Kabát mi sadne, ale je ťažký. Cez plece si dávam zvinutú celtu, keby náhodou pršalo. Raňajky prišli na džípe, aký Američania dodávali cez vojnu Sovietskemu zväzu.

V záujme čo najväčšej autenticity dostávame to, čo tu v roku 1945 dostávali naši vojaci – pol komisárka, pol mazanca, cibuľu, trochu masti a na pitie cigorku. Cigarety nie. To bolo poslednýkrát, čo sme s Nemcami spolu.

Rozdelíme sa do družstiev, štáb zvlášť, prieskumníci zvlášť. Bol som neopatrný. Moja pôvodná predstava, že budem ako vojnový korešpondent spolu s vojnovým fotografom pri štábe, sa skončila vtedy, keď mi dali na plece pušku. Asi zvýšila. Začínam sa báť. Prichádza autobus a odchádzame do Smrečian, niekoľko kilometrov na východ, odkiaľ sa v štyridsiatom piatom útočilo.

obr_01.jpg

Najprv si určíme úlohy

1945

Boje v okolí Liptovského Mikuláša, ktorých súčasťou bol aj boj o Bobrovec, sa považujú za druhý najkrutejší zápas v histórii 1. československého armádneho zboru Pri bojoch tu padlo alebo sa zranilo viac ako štyritisíc vojakov. Koncom marca 1945 sa československej pechote podarilo rýchlo dobyť Bobrovec, no vzápätí ho stratili, pretože sa im nepodarilo v rozbahnenom teréne previezť cez výšiny protitankové kanóny.

Nemecký protiútok bol zastavený až pri severnejšie položenom Jalovci, kde protitankové kanóny zničili nemecké obrnené vozidlá. Po niekoľkých dňoch neúspešných protiútokov Nemci evakuovali Liptovský Mikuláš a celé okolie. Sovietska armáda totiž postupovala cez Oravu smerom na Ružomberok a hrozilo im obkľúčenie.

Rozkaz

Toto pripomína aj jeden z veliteľov, ktorý nám o deviatej ráno číta bojový rozkaz v Smrečanoch. Úloha je jasná – rozdelíme sa na dve skupiny. Jedna pôjde cez Jalovec a bude tlačiť Nemcov na juh, druhá, kde som aj ja, pôjde priamo na Trstené a Bobrovec, kde má najprv dobyť most cez potok a potom vytlačiť Nemcov z dediny. Rozkaz sa končí výzvou: Za Lidice! Ešte držíme stráž a kladieme kvety pri pamätníku obetí druhej svetovej vojny a okolo desiatej vyrážame.

Spočiatku to vyzerá celkom fajn – vykračujeme si dedinou s flintami na pleciach. Netrvá to však dlho. Prieskumníci, ktorí idú niekoľko stoviek metrov pred naším družstvom, nám dávajú signál, aby sme boli ostražití. Rotný dáva rozkaz, aby sme si pušku zobrali do rúk. Preboha, koľko to váži?

obr_02.jpg

Preliezame kopce do Bobrovca tak, aby nás nevidel nepriateľ

Dobyli sme most!

Stúpame do kopca, krčíme sa v kanáloch popri ceste, preskakujeme ostnaté drôty. Nie vojenské, ale družstevné. Musíme sa držať za horizontom, aby nás nepriateľ, ktorý má svojich pozorovateľov na kopcoch, nespozoroval. Ešte je to fajn, hoci už sme sa museli aj plaziť. Dolu kopcom ideme v rojnici. Rotný kričí, že máme udržiavať rozstupy a líniu. Poslúcham, veď som na vojne. Preskakujeme potok. Ešte jeden kopec a ideme na Trstené a Bobrovec.

Vyjdeme na kopec a za ním ešte jeden. Nejaký vysoký. Z Bobrovca vyzeral tak idylicky. Zelená svetlica. Rotný hovorí, že máme bežať a že dezertérov zastrelí. Tak utekám. Ťažko sa mi dýcha, nezobral som si vodu. Nevládzem. Čo keby som si, akože omylom, prestrelil nohu? Rotný práve zastrelil dezertéra, tak pokračujem. Na nich!

Vbiehame do dediny. Skrývame sa, kde sa dá a pálime po Nemcoch. Naši práve vedú jedného zajatca. Nebyť divákov, vyzerá to ako naozaj. Práve som dostal zásah. Jeden z Nemcov na mňa vypálil spomedzi domov a ja som pochopil, že mám padnúť.

Pár minút som mŕtvy, ale keďže je nás málo, vstávam a idem za našimi. Na ulici je veľká prestrelka. Naši pália z pušiek a samopalov a hádžu granáty, Nemci sa bránia guľometom. Vyrazíme z úkrytu proti nim a zase padám. Na zemi sme zostali traja. Streľba a nakoniec víťazný pokrik. Dobyli sme most!

Prečo vlastne?

Dobové zbrane, dobové uniformy a výstroj, rekonštrukcie. Prečo to vlastne ľudia robia?

Juraj Vanovčan, predseda klubu priateľov vojenskej histórie z Bratislavy, vysvetľuje: „Títo ľudia sa regrutujú zo širokého spoločenstva modelárov, zberateľov, maniakov do leteckých simulátorov, ilegálnych kopáčov na starých bojiskách, majiteľov nadrozmerných zbierok historických kníh. Ja som tuším prešiel všetkým. Človek to vyskúša a buď sa chytí, alebo nie.“

Martin Zámečník z toho istého klubu hrá v rekonštrukciách Nemca. Pýtam sa, či mu to neprekáža. „Kedysi pri detských hrách nechcel byť nikto Nemec. Pri našom koníčku to je zasa naopak. Nemec je lepšie oblečený, má komplikovanejší no praktickejší výstroj a zväčša sa toľko nenabehá.“

Na marcových bojoch o Bobrovec sa zúčastnili aj štyri ženy – dve ošetrovateľky a dve spojárky. Jedna z nich, Katarína Čipková z Klubu vojenskej histórie Dubná Skala, vysvetľuje, ako sa k tomu dostala: „Od malička ma ťahalo niečo k armáde, uniformám či zbraniam.

Na škole som športovo strieľala a reenactment má len kúsok od toho, čo som chcela v živote robiť. Uniformy mali vždy niečo do seba, čo priťahovalo mužov alebo ženy. No a v súčasnosti treba ukázať aj mladšej generácii, ktorá to nezažila, ako to vyzeralo za vojny, aby sa to nezopakovalo ešte raz. Okrem toho, môj priateľ robí to isté čo ja, len s tým rozdielom, že on bojuje na opačnej strane.“

obr_03.jpg

K Nemcom sme nemilosrdní – buď ich zastrelíme, alebo zajmeme

Zákopy

Postupujeme na juh dediny, na pole, kde v roku 1945 prebehla posledná bitka. Nemci sa kdesi skrývajú a my si máme v troch líniách vykopať zákopy. Oceňujem, že, na rozdiel od ostatných, nemám lopatku. Ba čo viac, konečne sa zistilo, že ako korešpondent nemám v prvej línii čo hľadať, a tak idem k zamaskovanému štábu.

Je jedna hodina a konečne sa najem, pretože tá cibuľa, ktorú som si dal namiesto chýbajúcej vody, naozaj nestačila. Pôvodne mala byť pohánková kaša, ale keďže v mikulášskom Tescu nemali dosť pohánky, máme slanú ovsenú kašu. Celkom dobré. Aj by som sa napil, ale ten čaj radšej použijem na opláchnutie ešusu.

Posledná borba

Nemci dali vedieť, že zaútočia až o štvrť na tri. Špinavci, zaútočili už o druhej. Na poli sa rozlieha streľba. Vojaci po sebe divo strieľajú. Kapitán a spojovateľka kričia do telefónov, aby prišli posily. Prví zranení a mŕtvi. Prichádzajú mínomety. Majú síce slepé nábojnice, ale na poli je odvčera nachystaná pyrotechnika, ktorá hneď po výstrele exploduje. Nielen pre nás, ale aj pre stovky divákov, čo boj sledujú od cesty, to musí vyzerať autenticky.

V krátkych prestávkach medzi nemeckými údermi vyrážajú ošetrovateľky a džíp pozbierať mŕtvych a ranených. Prichádzajú s krvavými a obviazanými hlavami. Nemecká obrnená „jašterica“ zapadla v rozbahnenom teréne. Nemci sú vynaliezaví a s pomocou dymovnice fingujú, že ju zasiahla československá strela.

Poslednou záchranou pre našich bolo v štyridsiatom piatom protitankové delo, ktoré muselo cez kopce od Smrečian pritiahnuť volský záprah. V roku 2011 to bol kôň, ale inak to bolo skoro rovnaké. Delo páli, Nemci sa bránia a nakoniec ustupujú. Bobrovec je náš!

obr_04.jpg

Na poli za Bobrovcom prebehla posledná bitka. Strieľali
pušky, samopaly aj mínomety a došlo i na osobné súboje

obr_05.jpg

Ošetrovateľky v akcii

obr_06.jpg

Delo, ktoré nás zachránilo

obr_07.jpg

Nemecký obrnený voz

obr_08.jpg

Spíme v telocvični Základnej školy v Bobrovci

obr_09.jpg

Ráno sa presúvame do Smrečian autobusom

obr_10.jpg

Obed pred poslednou bitkou

obr_11.jpg

Kladenie vencov k pamätníku obetí vojny

Viac fotografií nájdete na webe fotografa Vladimíra Veverku.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 947
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 7 197
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 6 287
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 398
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 998
 6. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 849
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 831
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 796
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 734
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 131

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

KULTÚRA

Manžel režíroval jej milostnú scénu. Kate Winslet s tým mala problém

S Titanicom sa jej kariéra iba rozbiehala.

EKONOMIKA

Slováci majú málo našetrené, veľa peňazí dajú do bývania

Kúpu uprednostňujeme pred prenájmom.

Neprehliadnite tiež

Domov

Lekári sa dohodli so štátnou poisťovňou na ďalšej spolupráci

Zväz ambulantných poskytovateľov akceptoval návrh dodatkov k zmluvám.

Domov

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Okresný súd v Bratislave odsúdil bývalého poslanca a ministra Daniela Lipšica.

Domov

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

Domov

Splníme všetky úlohy, vyhlásil Gajdoš počas osláv Dňa ozbrojených síl

Minister Peter Gajdoš poďakoval vojakom za ich službu vlasti.