Za Lidice! Autentické svedectvo účastníka bitky o Bobrovec

Vybojovať dôležitú bitku z 2. svetovej vojny môžete aj dnes. Stačí, ak sa zúčastníte na jej rekonštrukcii, napríklad bitke pri Bobrovci v Liptove. Výhodou je, že ak aj padnete hrdinskou smrťou, o chvíľu vstanete a žijete ďalej.

Nevieme, ako sú na tom druhovia v zbrani v Jalovci, a či sa ešte neobjavia Nemci. Sme preto v strehuJe večer, piatok 25. marca 2011. Prichádzam do Bobrovca v Liptove. Zajtra prebehne rekonštrukcia bitky, ktorá sa tu odohrala pred 66 rokmi a pri ktorej vojaci Prvého československého armádneho zboru vytlačili Nemcov. Pred miestnou základnou školou pofajčievajú vojaci.

Čechoslováci spolu s Nemcami. Niektorí v papučiach, iní ustrojení tak, ako sa na vojakov patrí. Ide o členov dvanástich klubov vojenskej histórie zo Slovenska i z Čiech. Na druhý deň sa týchto 130 ľudí rozpŕchne po okolitých dedinách, aby spolu zviedli dôležitý boj.

Autobusom na východ

Budíček je o šiestej ráno. Vstávam a začínam sa obliekať. Vojenské nohavice sú mi trochu úzke, vojenská košeľa tiež, a treba ju zapnúť až po krk, čo mi spôsobuje menšie problémy s dýchaním. Baranica ma tlačí na hlave. Kabát mi sadne, ale je ťažký. Cez plece si dávam zvinutú celtu, keby náhodou pršalo. Raňajky prišli na džípe, aký Američania dodávali cez vojnu Sovietskemu zväzu.

V záujme čo najväčšej autenticity dostávame to, čo tu v roku 1945 dostávali naši vojaci – pol komisárka, pol mazanca, cibuľu, trochu masti a na pitie cigorku. Cigarety nie. To bolo poslednýkrát, čo sme s Nemcami spolu.

Rozdelíme sa do družstiev, štáb zvlášť, prieskumníci zvlášť. Bol som neopatrný. Moja pôvodná predstava, že budem ako vojnový korešpondent spolu s vojnovým fotografom pri štábe, sa skončila vtedy, keď mi dali na plece pušku. Asi zvýšila. Začínam sa báť. Prichádza autobus a odchádzame do Smrečian, niekoľko kilometrov na východ, odkiaľ sa v štyridsiatom piatom útočilo.

obr_01.jpg

Najprv si určíme úlohy

1945

Boje v okolí Liptovského Mikuláša, ktorých súčasťou bol aj boj o Bobrovec, sa považujú za druhý najkrutejší zápas v histórii 1. československého armádneho zboru Pri bojoch tu padlo alebo sa zranilo viac ako štyritisíc vojakov. Koncom marca 1945 sa československej pechote podarilo rýchlo dobyť Bobrovec, no vzápätí ho stratili, pretože sa im nepodarilo v rozbahnenom teréne previezť cez výšiny protitankové kanóny.

Nemecký protiútok bol zastavený až pri severnejšie položenom Jalovci, kde protitankové kanóny zničili nemecké obrnené vozidlá. Po niekoľkých dňoch neúspešných protiútokov Nemci evakuovali Liptovský Mikuláš a celé okolie. Sovietska armáda totiž postupovala cez Oravu smerom na Ružomberok a hrozilo im obkľúčenie.

Rozkaz

Toto pripomína aj jeden z veliteľov, ktorý nám o deviatej ráno číta bojový rozkaz v Smrečanoch. Úloha je jasná – rozdelíme sa na dve skupiny. Jedna pôjde cez Jalovec a bude tlačiť Nemcov na juh, druhá, kde som aj ja, pôjde priamo na Trstené a Bobrovec, kde má najprv dobyť most cez potok a potom vytlačiť Nemcov z dediny. Rozkaz sa končí výzvou: Za Lidice! Ešte držíme stráž a kladieme kvety pri pamätníku obetí druhej svetovej vojny a okolo desiatej vyrážame.

Spočiatku to vyzerá celkom fajn – vykračujeme si dedinou s flintami na pleciach. Netrvá to však dlho. Prieskumníci, ktorí idú niekoľko stoviek metrov pred naším družstvom, nám dávajú signál, aby sme boli ostražití. Rotný dáva rozkaz, aby sme si pušku zobrali do rúk. Preboha, koľko to váži?

obr_02.jpg

Preliezame kopce do Bobrovca tak, aby nás nevidel nepriateľ

Dobyli sme most!

Stúpame do kopca, krčíme sa v kanáloch popri ceste, preskakujeme ostnaté drôty. Nie vojenské, ale družstevné. Musíme sa držať za horizontom, aby nás nepriateľ, ktorý má svojich pozorovateľov na kopcoch, nespozoroval. Ešte je to fajn, hoci už sme sa museli aj plaziť. Dolu kopcom ideme v rojnici. Rotný kričí, že máme udržiavať rozstupy a líniu. Poslúcham, veď som na vojne. Preskakujeme potok. Ešte jeden kopec a ideme na Trstené a Bobrovec.

Vyjdeme na kopec a za ním ešte jeden. Nejaký vysoký. Z Bobrovca vyzeral tak idylicky. Zelená svetlica. Rotný hovorí, že máme bežať a že dezertérov zastrelí. Tak utekám. Ťažko sa mi dýcha, nezobral som si vodu. Nevládzem. Čo keby som si, akože omylom, prestrelil nohu? Rotný práve zastrelil dezertéra, tak pokračujem. Na nich!

Vbiehame do dediny. Skrývame sa, kde sa dá a pálime po Nemcoch. Naši práve vedú jedného zajatca. Nebyť divákov, vyzerá to ako naozaj. Práve som dostal zásah. Jeden z Nemcov na mňa vypálil spomedzi domov a ja som pochopil, že mám padnúť.

Pár minút som mŕtvy, ale keďže je nás málo, vstávam a idem za našimi. Na ulici je veľká prestrelka. Naši pália z pušiek a samopalov a hádžu granáty, Nemci sa bránia guľometom. Vyrazíme z úkrytu proti nim a zase padám. Na zemi sme zostali traja. Streľba a nakoniec víťazný pokrik. Dobyli sme most!

Prečo vlastne?

Dobové zbrane, dobové uniformy a výstroj, rekonštrukcie. Prečo to vlastne ľudia robia?

Juraj Vanovčan, predseda klubu priateľov vojenskej histórie z Bratislavy, vysvetľuje: „Títo ľudia sa regrutujú zo širokého spoločenstva modelárov, zberateľov, maniakov do leteckých simulátorov, ilegálnych kopáčov na starých bojiskách, majiteľov nadrozmerných zbierok historických kníh. Ja som tuším prešiel všetkým. Človek to vyskúša a buď sa chytí, alebo nie.“

Martin Zámečník z toho istého klubu hrá v rekonštrukciách Nemca. Pýtam sa, či mu to neprekáža. „Kedysi pri detských hrách nechcel byť nikto Nemec. Pri našom koníčku to je zasa naopak. Nemec je lepšie oblečený, má komplikovanejší no praktickejší výstroj a zväčša sa toľko nenabehá.“

Na marcových bojoch o Bobrovec sa zúčastnili aj štyri ženy – dve ošetrovateľky a dve spojárky. Jedna z nich, Katarína Čipková z Klubu vojenskej histórie Dubná Skala, vysvetľuje, ako sa k tomu dostala: „Od malička ma ťahalo niečo k armáde, uniformám či zbraniam.

Na škole som športovo strieľala a reenactment má len kúsok od toho, čo som chcela v živote robiť. Uniformy mali vždy niečo do seba, čo priťahovalo mužov alebo ženy. No a v súčasnosti treba ukázať aj mladšej generácii, ktorá to nezažila, ako to vyzeralo za vojny, aby sa to nezopakovalo ešte raz. Okrem toho, môj priateľ robí to isté čo ja, len s tým rozdielom, že on bojuje na opačnej strane.“

obr_03.jpg

K Nemcom sme nemilosrdní – buď ich zastrelíme, alebo zajmeme

Zákopy

Postupujeme na juh dediny, na pole, kde v roku 1945 prebehla posledná bitka. Nemci sa kdesi skrývajú a my si máme v troch líniách vykopať zákopy. Oceňujem, že, na rozdiel od ostatných, nemám lopatku. Ba čo viac, konečne sa zistilo, že ako korešpondent nemám v prvej línii čo hľadať, a tak idem k zamaskovanému štábu.

Je jedna hodina a konečne sa najem, pretože tá cibuľa, ktorú som si dal namiesto chýbajúcej vody, naozaj nestačila. Pôvodne mala byť pohánková kaša, ale keďže v mikulášskom Tescu nemali dosť pohánky, máme slanú ovsenú kašu. Celkom dobré. Aj by som sa napil, ale ten čaj radšej použijem na opláchnutie ešusu.

Posledná borba

Nemci dali vedieť, že zaútočia až o štvrť na tri. Špinavci, zaútočili už o druhej. Na poli sa rozlieha streľba. Vojaci po sebe divo strieľajú. Kapitán a spojovateľka kričia do telefónov, aby prišli posily. Prví zranení a mŕtvi. Prichádzajú mínomety. Majú síce slepé nábojnice, ale na poli je odvčera nachystaná pyrotechnika, ktorá hneď po výstrele exploduje. Nielen pre nás, ale aj pre stovky divákov, čo boj sledujú od cesty, to musí vyzerať autenticky.

V krátkych prestávkach medzi nemeckými údermi vyrážajú ošetrovateľky a džíp pozbierať mŕtvych a ranených. Prichádzajú s krvavými a obviazanými hlavami. Nemecká obrnená „jašterica“ zapadla v rozbahnenom teréne. Nemci sú vynaliezaví a s pomocou dymovnice fingujú, že ju zasiahla československá strela.

Poslednou záchranou pre našich bolo v štyridsiatom piatom protitankové delo, ktoré muselo cez kopce od Smrečian pritiahnuť volský záprah. V roku 2011 to bol kôň, ale inak to bolo skoro rovnaké. Delo páli, Nemci sa bránia a nakoniec ustupujú. Bobrovec je náš!

obr_04.jpg

Na poli za Bobrovcom prebehla posledná bitka. Strieľali
pušky, samopaly aj mínomety a došlo i na osobné súboje

obr_05.jpg

Ošetrovateľky v akcii

obr_06.jpg

Delo, ktoré nás zachránilo

obr_07.jpg

Nemecký obrnený voz

obr_08.jpg

Spíme v telocvični Základnej školy v Bobrovci

obr_09.jpg

Ráno sa presúvame do Smrečian autobusom

obr_10.jpg

Obed pred poslednou bitkou

obr_11.jpg

Kladenie vencov k pamätníku obetí vojny

Viac fotografií nájdete na webe fotografa Vladimíra Veverku.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 2. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 3. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 4. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 5. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 6. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 7. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 8. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 9. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 9 580
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 106
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 370
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 445
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 389
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 875
 7. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 587
 8. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 445
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 436
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 852

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.

SVET

Keď už sa dostanete do štádia hladomoru, je príliš neskoro

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor.

Neprehliadnite tiež

Rajtár z SaS: Kollár je liberál, Sulíka s Kotlebom by som vôbec neporovnával

Spoluzakladateľ SaS a poslanec Jozef Rajtár hovorí, že v strane sa začal opäť angažovať, aby pomohol poraziť Smer.

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

Podpora diktatúre na Slovensku poklesla

Agentúra Focus sa ľudí znova pýtala, v čom vidia alternatívu demokracie. Diktatúru podporuje menej Slovákov ako pred dvoma mesiacmi.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop