BRATISLAVA. Minister vnútra Daniel Lipšic si nemyslí, že príspevok Slovenska prijať desať severoafrických žiadateľov o azyl z Malty je len symbolickým gestom. Súčasťou tejto skupiny budú rodiny, ktoré nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko pre Slovensko.
"Pôjde prioritne o rodiny, vzdelané, bez akéhokoľvek bezpečnostného rizika pre Slovensko," povedal po dnešnom zasadnutí ministrov vnútra Európskej únie v Luxemburgu slovenský šéf rezortu. Uviedol, že na Malte je katastrofálna situácia z hľadiska počtu žiadateľov o azyl.
Minister, ktorý sa po prvom dni zasadnutia predčasne vracia na Slovensko pre rozsiahle lesné požiare, si myslí, že keby "slovenské" gesto urobilo voči Malte viac krajín, malá ostrovná krajina by mala ihneď vyriešený pálčivý problém s prisťahovalcami. "Napríklad Nemci ponúkli 100 miest a Nemecko je viac ako desaťnásobne väčšou krajinou. Ak by podľa veľkosti krajiny zobral na seba každý len toto 'symbolické' gesto, tak vyriešime problém Malty. Ak by sme si rozdelili tisícku žiadateľov o azyl, tak má Malta, ktorá nesie najväčšie bremeno, po probléme. Nie je to symbolické gesto," podotkol minister.
Lipšic vyjadril na zasadnutí Rady aj nevôľu Slovenska voči počínaniu Talianska, ktoré udelením dočasného pobytu pre ekonomických migrantov z Tuniska, ich posiela všade naprieč Európou. "Slovensko sa k tomu stavia veľmi negatívne. V Taliansku nejde o azylantov, ale o ekonomických migrantov z Tuniska, kde sa žije slobodnejšie po revolúcii. Takýmto spôsobom presunúť problém do iných krajín, vydať im dočasné schengenské víza, je zo strany Talianska nezodpovedné, bezprecedentné a nesolidárne," dodal minister.
Smernicu o poskytovaní dočasnej ochrany pre utečencov Rada ministrov zatiaľ neaktivovala, keďže s ňou väčšina členských štátov - okrem Talianska, Malty a Cypru všetky - nesúhlasí. Aktivácia by znamenala proporčné rozdelenie utečencov do členských krajín z oblastí, kde by sa nazbierali.
"Nie sú naplnené skutkové okolnosti tejto smernice. Nie je to prípad masívnej imigrácie do Európskej únie, ale je to len problém v obmedzenej lokalite," súhlasil s názorom väčšiny krajín i Európskej komisie Lipšic.