SME

Väznice sú preplnené, technika neraz zastaraná

Počet odsúdených vo výkone trestu je kritický, konštatuje rezort spravodlivosti v Koncepcii väzenstva SR na roky 2011 až 2020, ktorú v stredu predloží na rokovanie vlády.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA.

Tento stav platí napriek tomu, že v deviatich väzniciach sa už uplatňuje dočasné zníženie zákonom stanoveného štandardu ubytovacej plochy 3,5 metra štvorcového na väznenú osobu. Do tejto situácie sa väzenstvo dostalo po rekodifikácii trestných kódexov a neriešením aktuálnych vyvstávajúcich problémov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zavedenie skráteného vyšetrovania, stanovené lehoty pre väzobné stíhanie v trestných veciach a inštitút dohody o vine a treste spôsobili, že nastal pokles počtu osôb vo výkone väzby, ale zároveň dramaticky stúpa počet odsúdených vo výkone trestu.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných rokoch pribudlo 350 odsúdených ročne. Zbor v súčasnosti pozostáva z 18 ústavov na výkon väzby a ústavov na výkon trestu s celkovou kapacitou 10 615 miest, z toho na výkon väzby 2 336 miest a na výkon trestu 8 279 miest. K 1. januáru bolo vo väzniciach 8 567 ľudí, ktorí si tam odpykávali trest.

Stav majetku štátu v správe Zboru väzenskej a justičnej stráže prioritne určeného na zabezpečenie výkonu väzby a výkonu trestu odzrkadľuje dlhodobé nedofinancovanie zboru v oblasti materiálno-technického zabezpečenia, konštatuje správa.

Signálno-bezpečnostná technika v zbore nespĺňa predpoklady na spoľahlivé stráženie objektov zboru. V troch z 18 väzníc je táto technika nespoľahlivá, po dobe životnosti a v súčasnosti nie je možné zabezpečiť komponenty a náhradné diely do týchto zariadení. V troch ústavoch vykazuje značnú poruchovosť a neopodstatnené narušenia strážených úsekov, ktoré sa prejavujú najmä za nepriaznivej poveternostnej situácie, preto musia stráženie zabezpečiť príslušníci zboru.

SkryťVypnúť reklamu

V ostatných ústavoch zboru je signálno-bezpečnostná technika vo vyhovujúcom stave. Priemerný čas používania vozidiel v zbore je 13 rokov a prekročenú normu užívania majú tri štvrtiny vozidiel. Väčšina je v nevyhovujúcom technickom stave bez aktívnych a pasívnych prvkov bezpečnosti. Najnutnejšia je obmena vozidiel a autobusov s rokom výroby 1991 – 1996 používaných na hromadnú prepravu väznených osôb, lebo nespĺňajú požiadavky bezpečnosti.

V súčasnosti príslušníci zboru nie sú v plnom rozsahu vyzbrojení účinnou technikou, čo môže ovplyvniť bezpečnosť ústavov zboru. Pre zastaranosť a poruchovosť zbraní je nutná obmena používanej výzbroje, najmä pištolí.

"Do ústavov zboru je nevyhnutné zabezpečiť zbrane aj strelivo určené do zastavaných aglomerácií, vhodné na použitie v miestnostiach a bezpečné pri použití v obytných zónach," uvádza sa v správe. Peniaze zo štátneho rozpočtu nepostačujú na opravy a údržby budov väzenstva. V 15 ústavoch používajú technicky zastarané analógové telefónne ústredne, ktoré sú v prevádzke od roku 1987.

SkryťVypnúť reklamu

"Problematická je ich údržba i prevádzka vzhľadom na časté poruchy a to, že náhradné diely sa už niekoľko rokov nevyrábajú," uvádza správa. Problémom je aj stravovanie väznených osôb, keďže pre nedostatok peňazí nebolo možné reagovať na rastúce ceny potravín.

"Uvedomujem si, že súčasná situácia vo väzenstve je zložitá a jej riešenie si vyžaduje pozornosť. K možným riešeniam patrí rozšírenie kapacít, zlepšenie zabezpečenia väzníc a obnova vozového parku slúžiaceho na eskorty väzňov. V každom prípade je potrebné uviesť, že dnešná situácia je dôsledkom dlhodobo neriešeného stavu. Investície do väzenstva nie sú síce populárne, ale sú otázkou vnútornej bezpečnosti štátu. Záleží mi na zlepšení pomerov vo väzenstve a považujem za dôležité, že sa vláda bude v stredu zaoberať súčasným stavom ako aj možnosťami riešenia problémov väzenstva," uviedla k materiálu Lucia Žitňanská

SkryťVypnúť reklamu

Medzi cieľmi v oblasti bezpečnosti do roku 2013 materiál uvádza napríklad zavedenie Registra obyvateľov, ktorý budú využívať na lustráciu a identifikáciu osôb prijímaných do výkonu väzby, resp. trestu a ľudí, vstupujúcich do ústavov zboru.

Okrem toho chcú stavebné, ženijné, technické, spojovacie a signálno- bezpečnostné prostriedky zosúladiť s aktuálnymi bezpečnostnými potrebami ústavov zboru, súdov a prokuratúr. Potrebné je aj prezbrojenie príslušníkov zboru krátkymi strelnými zbraňami kalibru 9 milimetrov a obmenu samopalov, určených na zosilnené stráženie objektov zboru a prepravu väznených osôb. Do roku 2015 chcú

inštalovať zariadenia na detekciu mobilných telefónov, signalizačné zariadenia na detekciu osôb ukrytých v dopravnom prostriedku ako aj röntgeny, aby zamedzili vnášaniu nepovolených predmetov, do roku 2020 inštalovať vstupný a prechodový elektronický bezpečnostný systém v ústavoch zboru.

SkryťVypnúť reklamu

V legislatívnej oblasti chcú navrhnúť zmenu platného zákona o Zbore väzenskej a justičnej stráže, aby sa mohlo zaviesť elektronické monitorovanie osôb a ukladať miernejší trest domáceho väzenia s kontrolou technickými prostriedkami. Tým chce rezort spravodlivosti znížiť počet väznených osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 691
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 376
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 871
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 562
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 708
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 498
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 113
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 695
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pamätník Memoranda národa slovenského v Martine.

Výročie si pripomenuli predseda parlamentu aj ZMOS.


TASR 2

Na juhu sa očakávajú aj vysoké teploty.


TASR
Ilustračné foto.

Návštevnosť v kúpeľoch dosiahla úroveň spred pandémie.


TASR 2
Národná rada Slovenskej republiky.

Na Slovensku je aktívnych 55 strán či hnutí.


TASR 13

Sportnet

Futbalisti FC Spartak Trnava.

S už bývalými zverencami sa prišli rozlúčiť aj Michal Gašparík s asistentom Mariánom Hodulíkom.


TASR
Kapitán Portugalska Cristiano Ronaldo.

Táto kapitola sa skončila. Príbeh? Ten sa stále píše, uviedol v príspevku na sociálnej sieti.


TASR
Adam Hagara na exhibícii v Bratislave.

Mladý Slovák sa predstaví na NHK Trophy.


Aryna Sabalenková (vľavo) a Coco Gauffová na Roland Garros.

Dve najvyššie postavené tenistky v rebríčku WTA sa vo finále stretnú opäť po mesiaci. Ich vzájomná bilancia je vyrovnaná.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu