BRATISLAVA. Zahraniční Slováci majú pochopenie pre výzvy slovenských Maďarov, aby sa príslušníci menšín neobávali pri sčítaní obyvateľstva priznať k svojej národnosti. V opačnom garde sa táto obava týka aj ich.
„Máme veľmi negatívnu skúsenosť spred desiatich rokov, keď sa pred sčítaním viedla intenzívna kampaň, že národnosť je citlivý osobný údaj a ľudia ho nemusia vypĺňať,“ hovorí predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský, ktorý žije v Prahe.
„Doplatili na to najmä menšiny, keď sa prihlásilo 200-tisíc Slovákov, hoci kvalifikované odhady hovorili o 350 až 400 tisícoch,“ vraví Skalský. „Tolerancia úradov je tu, našťastie, veľká a zväčša sa pracuje s kvalifikovanými odhadmi.“
Viaceré práva sa však viažu na desaťpercentný podiel príslušníkov menšín v obci, či päťpercentný podiel v kraji. „Usilujeme sa o zriadenie slovenskej škôlky v Prahe. Keby sme mali päť percent, mohli by sme ju požadovať, takto o ňu musíme prosiť.“
Otázka národnosti je v Česku dobrovoľná. Prihlásiť sa dá aj k dvom národnostiam naraz či k Čechoslovákom.
Potrebujeme zákon o zamedzení dvojitého sčítania, píše Peter Schutz
Rada za desaťtisíc Fakty Sčítanie u nás
sčítanie bude od 13. 5. do 6. 6., rozhodujúcim okamihom je polnoc z piatka 20. na sobotu 21. mája, údaje o obyvateľovi vypĺňa každý člen domácnosti, údaje o byte vypĺňa jedna osoba za domácnosť, údaje o dome - vypĺňa jedna osoba za celý dom, od 21. do 29. mája sa bude dať sčítať aj cez internet.
Zlé skúsenosti majú niektorí Slováci už aj s práve prebiehajúcim sčítaním, ktoré sa tento rok koná v celej Európskej únii. V Česku sa začalo o dva mesiace skôr ako u nás.
„Na internát prišla sčítacia komisárka a tvrdila, že ak nevyplníme formulár, dostaneme pokutu desaťtisíc českých korún,“ hovorí slovenský študent v Prahe Lukáš Honz. „Predtým som si pozeral stránku slovenského sčítania, kde sa jasne píše, že sa máme sčítať na Slovensku.“
„Obyvatelia Slovenskej republiky študujúci na vysokých a stredných školách v zahraničí, ktorí budú v čase sčítania mimo Slovenska, by sa mali sčítať na Slovensku,“ píše sa v rubrike Opýtali ste sa na stránke scitanie2011.sk.
Honz si formulár neprevzal, viacerí jeho spolužiaci pod hrozbou pokuty ustúpili.
„Žiaľ, odmietnutie účasti na sčítaní je u nás porušením zákona,“ odpovedá na otázku, či študentovi hrozí pokuta, hovorca českého sčítania Ondřej Kubala. Tamojší zákon nariaďuje vyplniť formulár každému, kto je v čase tzv. rozhodujúceho okamihu na území krajiny. V Česku to bola polnoc z 25. na 26. marca.
Náš Štatistický úrad sa bráni, že išlo o odpoveď na otázku týkajúcu sa študijných pobytov v zahraničí.
„To nie je celkom to isté. Kým štúdium v zahraničí trvá niekoľko rokov, študijný pobyt môže byť podstatne kratší, čo v otázke ani v odpovedi nebolo špecifikované,“ vraví Ľudmila Ivančíková z úradu.
Študenti, ktorí sú v „rozhodujúcom okamihu“ sčítania v cudzine, by sa podľa nej mali sčítať podľa tamojších pravidiel.
Povinnosť sa tým pre nich nekončí.
„Ak je Česká republika miestom obvyklého bydliska slovenského študenta, sčíta sa tam ako obyvateľ Slovenskej republiky s obvyklým bydliskom v Česku. Keďže má trvalý pobyt na Slovensku, má povinnosť sčítať sa aj podľa našich pravidiel sčítania, opäť ako obyvateľ s obvyklým bydliskom v Česku,“ vysvetľuje Ivančíková.
Študenti sa riziku pokút ešte môžu vyhnúť. „Každý prípad sa bude posudzovať individuálne. Sankcie sú extrémnym riešením pre ľudí, ktorí naozaj sčítanie odmietajú,“ vraví Kubala. Formuláre si na pošte či obecnom úrade môžu vyzdvihnúť dozajtra.
Hry s číslami Na priebeh sčítania sa sťažujú aj poľskí Slováci.
„Zaútočil na nás jeden starosta, ktorý vybral článok z nášho časopisu o práve hlásiť sa k národnosti a bežal s tým do rádia, že ktosi rozposiela poplašné anonymy,“ vraví predseda Spolku Slovákov v Poľsku Ľudomír Molitoris.
S údajmi o národnosti sa podľa neho pritom v minulosti už manipulovalo. „V jednej obci, kde sa Slováci hlásili, nebol podľa oficiálnych štatistík vykázaný ani jeden.“
V sčítaní pred desiatimi rokmi sa za Slovákov prihlásilo zhruba dvetisíc ľudí. „Žije nás tu 10- až 12-tisíc,“ tvrdí.
Ponosy zatiaľ nemajú maďarskí Slováci, ktorých čaká sčítanie na jeseň.
„Je aj záujmom väčšiny, aby sme sa hlásili, nech ich pán Slota nemôže napádať, že vykynožili Slovákov,“ vraví Imrich Fuhl zo slovenskej samosprávy.
Úrady však vyzvali, aby pri sčítaní vyberali komisárov aj medzi menšinami. „Máme skúsenosti z minulosti, že v slovenskej dedine, kde na jednej strane ulice sčítal maďarský učiteľ, vychádzali samí Maďari, a na druhej strane so slovenským učiteľom zas samí Slováci,“ vraví Fuhl.
Aj v Maďarsku je národnosť nepovinný údaj. V roku 2001 sa za Slovákov označilo 18-tisíc ľudí.

Beata
Balogová
