BRATISLAVA. V tomto roku sa sústredia na 60 rokov od súdneho procesu s nevinnými biskupmi z diecéz na Slovensku, ktorý bol najväčším procesom svojho druhu nielen v našej krajine, ale v celom tzv. sovietskom bloku. Zároveň bude dnešný deň venovaný aj spoločným modlitbám a prejavom spolupatričnosti s ľuďmi prenasledovanými v súčasnosti, najmä s prenasledovanými kresťanmi v rôznych krajinách.
Ako informuje Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), podľa správy prednesenej v Európskom parlamente sú kresťania v súčasnosti rôznym spôsobom prenasledovaní v 133 štátoch. Najhoršia situácia je v oblasti Blízkeho východu a v Ázii. Podľa najnovších informácií zverejnených mimovládnou organizáciou Open Doors, ktorá sa venuje službe prenasledovaným kresťanom, v zozname krajín zoradených podľa stupňa útlaku už deviaty rok vedie Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) ako krajina s najtvrdšími represiami voči kresťanom.
Za ňou nasledujú Irán, Afganistan, Saudská Arábia, Somálsko, Maledivy, Jemen, Irak, Uzbekistan, Laos a ďalšie. V KĽDR žije v izolácii a strachu približne 400.000 kresťanov, ktorým za praktizovanie svojej viery hrozí aj trest smrti. V Pakistane žije viac než 5 miliónov kresťanov a napriek ich relatívne vysokému počtu čelia veľkému prenasledovaniu. Od novembra 2009 do októbra 2010 v Pakistane zabili pre ich kresťanskú vieru najmenej 29 ľudí. Viacerí boli odsúdení na dlhoročné väzenie za trestný čin rúhania proti Islamu, ďalších uniesli alebo násilne napadli. Začiatkom marca 2011 bol zavraždený jediný kresťanský minister Shahbaz Bhatti, bojujúci za zrušenie tvrdého zákona o rúhaní proti Islamu.
Dnes večer o 20.00 h sa veriaci v mestách a farnostiach na Slovensku i v zahraničí zjednotia v spoločnej modlitbe za zastavenie prenasledovania kresťanov. V Bratislave sa pobožnosť uskutoční v Katedrále sv. Martina (o 20.00 h) pod vedením predsedu Konferencie biskupov Slovenska, arcibiskupa Stanislava Zvolenského. Po jej skončení sa účastníci zhromaždia pri pamätníku Sviečkovej manifestácie, kde o 20.40 h zapália sviece a vyjadria svoju spolupatričnosť s prenasledovanými. Na zhromaždení sa očakáva vystúpenie prvého podpredsedu vlády SR Jána Figeľa a zástupcov mimovládnych organizácií, informuje FKI.